Pre vstup na športové podujatia budú platiť prísnejšie pravidlá
Jednou z kľúčových zmien pri organizovaní verejných športových podujatí je presun agendy informačného systému o bezpečnosti na športových podujatiach zo Slovenského futbalového zväzu a Slovenského zväzu ľadového hokeja na Ministerstvo vnútra SR.
Ďalšia zmena sa týka povinnosti overovať totožnosť diváka so vstupenkou na meno a priezvisko či rozšírenia počtu osôb, ktorých účasť sa vyžaduje na porade organizátora rizikového podujatia. Vyplýva to z vládnej novely zákona o verejných športových podujatiach, ktorú dnes schválil parlament 112 hlasmi zo 124 prítomných.
Ak je podujatie označené ako rizikové, tak pre účely bezpečnosti je dôležité zabezpečiť integrovaný prístup nielen mimo športovisko, ale aj priamo na športovisku. Preto je nevyhnutné, aby na rizikovom podujatí mala polícia pre sily a prostriedky vymedzené miesta aj v priestore športoviska, pričom nemajú nahradiť usporiadateľskú službu.
Z dôvodu lepšieho zabezpečenia ochrany života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku na štadiónoch sa zvýši počet členov usporiadateľskej služby na rizikovom podujatí z 20 na 25 členov usporiadateľskej služby na 300 divákov. Ak ide o rizikové podujatie, zvyšuje sa percentuálny podiel všetkých členov usporiadateľskej služby z 50 na 60 percent, ktorí sú odborne spôsobilými zamestnancami prevádzkovateľa strážnej služby alebo príslušníkmi obecnej polície.
V prijatej novele sa zavádza lehota 30 dní na uchovanie zoznamu divákov a údajov o divákovi pre potreby Policajného zboru v súvislosti s dokumentovaním a objasňovaním protiprávneho konania pri narušení verejného poriadku. Zvýši sa tiež horná hranica sadzby pokút v blokovom konaní zo 100 na 500 eur . Cieľom je odradiť potencionálnych páchateľov od páchania priestupkov diváckeho násilia.
Zdroj: (SITA, kh;gko;isu)
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.