Právna úprava registrácie cirkví je neprimeraná a diskriminačná, tvrdí Patakyová
Právna úprava registrácie cirkví je neprimeraná, diskriminačná a nie je nevyhnutná v demokratickej spoločnosti. Skonštatovala to po právnej analýze bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Zaoberala sa podnetom občianskeho združenia Starokatolíci na Slovensku, ktorí žiadali posúdiť primeranosť zákonom stanovených podmienok na registráciu cirkví. Bývalá ombudsmanka sa obránila na ministerku kultúry Natáliu Milanovú listom, v ktorom ju oboznámila so svojimi závermi a navrhla jej zmenu právnej úpravy. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie kancelárie verejného ochrancu práv (VOP).
Podľa platnej právnej úpravy je na zaregistrovanie novej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti potrebné predložiť čestné vyhlásenie 50-tisíc členov a členiek, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a sú občanmi SR. Týmto čestným vyhlásením potvrdzujú, že sa hlásia k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, podporujú návrh na jej registráciu, sú jej členmi, členkami, poznajú základné články viery a jej učenie, a sú si vedomí práv a povinností, ktoré im vyplývajú z členstva v cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, s uvedením ich mien, priezvisk, trvalého pobytu a rodných čísiel.
Ministerstvo kultúry v reakcii na odporúčanie Patakyovej informovalo, že si uvedomuje existenciu odlišných stanovísk odbornej verejnosti, Európskeho súdu pre ľudské práva a medzinárodných organizácií. Napriek tomu ministerstvo uviedlo, že za určujúci považuje nález Ústavného súdu SR, z ktorého vyplýva, že základné práva a slobody majú rovnakým spôsobom zabezpečené členovia registrovaných aj neregistrovaných cirkví a že zákonodarca má možnosť rozhodovať o početnom cenze pri podmienkach registrácie.
Rezort kultúry zároveň uviedol, že má záujem s úradom splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia organizovať expertné stretnutia, ktorých výsledkom by bola zodpovedná vzájomná dohoda vedúca k legislatívnemu riešeniu.
Zdroj: (SITA, mt;isu)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.