Irak: Britské stíhačky prvýkrát zaútočili na ciele islamistov v Iraku
Londýn 30. septembra (TASR) – Britské bojové lietadlá po prvý raz zaútočili na pozície Islamského štátu (IS) v Iraku. Oznámil to dnes britský minister obrany Michael Fallon, ktorého citovala agentúra Reuters. Na útokoch sa zúčastnili dve britské stíhačky typu Tornado. Po vykonaní stanovenej misie sa bezpečne vrátili na svoju domovskú základňu. “(Lietadlá) identifikovali a zaútočili na pozíciu, na ktorej boli rozmiestnené ťažké zbrane, ktoré ohrozovali kurdské sily, a následne napadli pick-up (s ozbrojencami IS),” oznámil minister Fallon. Prvá analýza výsledkov misie naznačuje, že oba útoky boli úspešné. Už v sobotu zo základne na Cypre odštartovali dve bojové lietadla typu Tornado GR4 a tankovací stroj. Tie však plnili len prieskumné úlohy a nepodnikli žiadne nálety. Britský parlament schválil minulý piatok letecké údery Kráľovského letectva proti radikálom z IS v Iraku. Mandát zahŕňa nasadenie šiestich bombardérov typu Tornado GR4 umiestnených na základni na Cypre. Británia na rozdiel od USA a ďalších krajín zatiaľ nemieni zasahovať proti extrémistom na sýrskom území. 1 20 rsc hy
Odporúčané články
Takmer päťhodinové rokovania medzi USA a Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine nepriniesli v utorok žiadny prelom, keďže Kremeľ uviedol, že v kľúčovej otázke územia sa zatiaľ „nedosiahol žiadny kompromis“.
Európsky parlament a členské štáty Európskej únie sa v stredu dohodli na zákaze dovozu všetkého ruského zemného plynu do EÚ najneskôr do jesene 2027. Dohoda predstavuje kompromis medzi členskými štátmi a Parlamentom, ktorý požadoval skoršie zavedenie zákazu.
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.


