Rezort hospodárstva v rámci tretej vlny dotácií na nájomné vyplatil takmer 13 mil. eur

O dotáciu na nájomné požiadalo Ministerstvo hospodárstva SR v rámci tretej vlny 14 191 podnikateľov. Tí mohli žiadosti podávať do konca apríla tohto roka. Ako pre agentúru SITA uviedol rezort, vyplatených bolo 11 309 žiadostí v celkovej výške 12,98 mil. eur.
„V procese vyplácania je 792 žiadostí v celkovej výške 1,22 mil. eur,” dodalo ministerstvo. Malú časť žiadostí ešte vyhodnocujú. Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas predchádzajúcich vĺn pandémie, aj tentoraz boli oprávnenými žiadateľmi nájomcovia, ktorí o peniaze žiadali prostredníctvom prenajímateľa.
Dotáciu bolo možné poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania.
Zdroj: (SITA, mt;zol)
Odporúčané články

Mestské zastupiteľstvo včera schválilo aj návrh na prerozdelenie dotácií pre mládežnícky šport v roku 2025 v celkovej výške 720 000 eur. Tretina z tejto sumy pôjde na podporu talentov pre tucet futbalových klubov v meste, najviac to bude pre FC Košice 56 404 eur, FC Lokomotíva získa 43 419 eur a FK Galaktik 36 440 eur. V rámci dotácií pre individuálne športy prerozdelili 200 000 eur, najviac z tejto sumy využije Karate klub Kretovič – 11 936 eur.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Mesto Košice získalo stavebné povolenie na modernizáciu kompostárne v Bernátovciach pri Košiciach. Tá sa nachádza sa v areáli škôlky okrasných drevín Záhrady Bernátovce, ktorú prevádzkuje Správa mestskej zelene v Košiciach. V súčasnosti kompostáreň dokáže spracovať šesťtisíc ton biologicky rozložiteľného odpadu ako je tráva, konáre, lístie a zemina.