Medzinárodný projekt má zefektívniť boj proti pašovaniu nebezpečných látok na slovensko-ukrajinskej hranici

Boj proti pašovaniu a nelegálnemu zaobchádzaniu s chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými materiálmi (CBRN) je účelom spoločného projektu, na ktorom spolupracujú orgány Slovenska, Nórska a Ukrajiny. Ako sa uvádza v dokumente zverejnenom na Centrálnom registri zmlúv, rozpočet projektu predstavuje čiastku 2,5 milióna eur.
Účelom projektu má byť „vytvorenie vzdelávacieho a výcvikového systému pre slovenské a ukrajinské zložky, zameraného na zlepšenie znalostí a schopností za účelom boja proti nezákonnému nakladaniu s CBRN látkami a zvýšiť tak bezpečnosť slovensko-ukrajinskej hranice”. Dokument zároveň pripomína, že slovensko-ukrajinská hranica je hranicou schengenského priestoru, preto je ju potrebné zabezpečiť kapacitne aj technicky.
Materiál konštatuje, že Slovensko ani Ukrajina nemajú v súčasnosti formálny systém vzdelávania príslušníkov bezpečnostných zložiek v problematike CBRN látok. „Zámerom projektu je vybudovať taký systém, formalizovať ho a overiť jeho fungovanie v praxi,” konštatuje dokument s tým, že súčasťou projektu sú aj školenia v USA, Francúzsku a Izraeli. Na projekte sa okrem slovenského rezortu vnútra podieľajú Nórsky úrad pre radiačnú a nukleárnu bezpečnosť, Pohraničná služba Ukrajiny, Bezpečnostná služba Ukrajiny ako aj Medzinárodné centrum výskumu rizík CBRN materiálov.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Ružínsku ulicu a časť ulice Slobody, v úseku od Toryskej po napojenie na Ružínsku, v mestskej časti Západ osvetľujú nové stožiare verejného osvetlenia so SMART LED svietidlami.