Hlavnými rizikami väzenstva na Slovensku sú dlhodobé problémy, najmä vysoký počet väzňov
Hlavnými rizikami väzenstva na Slovensku sú dlhodobo pretrvávajúce problémy, najmä vysoký počet väzňov. Hodnotí to návrh Koncepcie väzenstva SR na roky 2022-2030, ktorú dnes odobrili členovia vlády. Ide o spoločnú snahu rezortu spravodlivosti a Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) dostať slovenské väzenstvo na úroveň európskych štandardov. Koncepcia by mala priniesť nový prístup, ktorý sa snaží v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody aplikovať progresívne metódy a moderné resocializačné aktivity.
„Hodnoty zboru by mali byť založené na princípe nediskriminácie, proporcionalite nevyhnutných obmedzení súvisiacich s obmedzením osobnej slobody a dodržiavania maximálnej miery transparentnosti v prístupe k zaiteresovaným stranám a tímovej práci,“ zhodnotil rezort v schválenom materiáli.
Ministerstvo pripomenulo, že problémom väzenstva je najmä vysoký počet väzňov. S počtom 195 väznených osôb na 100-tisíc obyvateľov je Slovenská republika na druhej priečke s najvyšším počtom väznených osôb na 100-tisíc obyvateľov v rámci krajín Európskej únie. Problémom je aj nízky podiel uložených alternatívnych trestov. Riešením tohto stavu je podľa koncepcie zmena v systéme podmienečného prepustenia, v systéme umiestňovania a elektronickej kontroly odsúdených v otvorených oddeleniach ako aj zníženie trestných sadzieb vybraných trestných činov ekonomickej, hospodárskej a drogovej trestnej činnosti. „Zároveň ostáva kľúčovou realizácia výstavby nového väzenského zariadenia formou PPP projektu v priestoroch otvoreného oddelenia Rimavská Sobota-Sabová,“ píše sa v koncepcii.
Potrebná je tiež obnova a modernizácia viacerých systémov v ústavoch, ktoré sú v kritickom stave. Nutnosťou je podľa koncepcie aj navýšenie počtu príslušníkov a zamestnancov ZVJS. V horizonte najbližšieho obdobia predstavuje tento počet navýšenie pracovníkov v roku 2022 o 199 miest, v roku 2023 o 67 miest a v roku 2024 o 57 miest (v období rokov 2022-2024 celkovo o 323 funkčných miest).
Výbor ministrov Rady Európy zdôrazňuje, že uväznenie sa má využiť len ako krajný prostriedok a je potrebné znížiť väzenskú populáciu na najnižšiu možnú úroveň. „V prípade odsúdených sa majú dôkladne zvážiť alternatívne tresty, ktoré nemajú za následok uväznenie. Štáty tiež majú zvážiť možnosť dekriminalizovať niektoré trestné činy alebo ich kvalifikovať tak, aby sa za ne neudeľovali tresty uväznenia,“ doplnila koncepcia.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.