Štátny ústav pre kontrolu liečiv prijal vlani trinásťnásobne viac hlásení o nežiaducich účinkoch liekov ako rok predtým
Verejnosť začala rozmýšľať o liekoch komplexne a uvedomila si, že lieky nie sú len účinné, ale majú aj svoje riziká. Riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček to vo výročnej správe za rok 2021 označil za významné pozitívum náročného kovidového obdobia. Ľudia sa podľa neho učili orientovať v problematike a ako užívatelia liekov sa k nim stavali zodpovednejšie.
ŠÚKL prijal v roku 2021 takmer 10,8 tisíca hlásení o podozrení na nežiaduce účinky liekov, čo je trinásťnásobne viac, ako rok predtým. V roku 2020 ústav prijal 821 hlásení. Nárast bol podľa ŠÚKL spôsobený hromadným podávaním vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19, ale zároveň aj vzdelávaním verejnosti o možnosti hlásenia nežiaducich účinkov. Laická verejnosť sa na minuloročných podaniach podieľala viac ako 75 percentami.
ŠÚKL okrem spracovávania hlásení o nežiaducich účinkoch registrovaných liekov zabezpečuje aj činnosti spojené s registráciou liekov a zdravotníckych pomôcok, vydáva povolenia na výrobu a veľkodistribúciu liekov, vykonáva kontrolu liečiv a je inšpekčným orgánom v oblasti klinickej a lekárenskej praxe.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.