Grafické symboly pre označenie pôvodu výrobku sa majú zaviesť aj pre remeselné výrobky

Od polovice októbra tohto roka by sa mali na Slovensku zaviesť grafické symboly pre označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky. Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami. Remeselné a priemyselné výrobky by tak získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva. Vyplýva to z návrhu novely zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov, ktorý do parlamentu predložila poslankyňa NR SR za stranu SaS Jarmila Halgašová.
Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi. „Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,” tvrdí. V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku.
Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné. „Návrh je aj reakciou na dopyt používateľov systému označení pôvodu a zemepisných označení,” dodala poslankyňa za SaS.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články

Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka na dnešnom tlačovom brífingu ubezpečili verejnosť, že slovenské mlieko a mliečne výrobky dodávané do obchodnej siete sú bezpečné a spĺňajú vysoké štandardy kvality a zdravotnej nezávadnosti.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Na Watsonovej ulici budú v rámci reklamačného konania opravovať výškové nerovnosti, vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia. Ako informovalo mesto Košice, ide o nerovnosti, ktoré sa nachádzajú pri dvoch uličných vpustiach v blízkosti Štadióna.