V Maďarsku potvrdili prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Aké je riziko infekcie?
Ako sa pre TASR vyjadrila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová, v Maďarsku sa objavil prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Nakazenou obeťou má byť údajne 38-ročný muž.
Len nedávno sa šírila svetom informácia o novom type vírusu, takzvaných opičích kiahňach. Tento vírus je zriedkavou vírusovou infekciou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (24. 5.) oznámila, že doposiaľ eviduje 131 potvrdených nakazených opičími kiahňami a 106 podozrení v 19 krajinách, kde sa zvyčajne toto ochorenie nevyskytuje. Toto číslo však naďalej rastie. K 26. máju bolo WHO hlásených celkovo 257 laboratórne potvrdených prípadov a približne 120 podozrivých prípadov. Neboli hlásené žiadne úmrtia.
Prvé prípady u zahraničných susedov
Ako sme vás minulý pondelok (23. 5.) informovali, výskyt opičích kiahní sa upriamil aj na Rakúsko, deň po tom (24. 5.) tento vírus potvrdilo aj Česko. Aj keď počet nakazených rastie, na Slovensku sa zatiaľ žiadne prípady nákazy k dnešnému dňu (31. 5.) nepotvrdili.
Ako informuje WHO, opičie kiahne sa vyskytli aj v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Slovinsku, Španielsku a ďalších krajinách Európskej únie či v Austrálii, Ázii a Severnej Amerike.
Aká je prevencia?
V prvom rade je dobré chrániť seba a svojich blízkych tým, že sa budete vyhýbať úzkemu kontaktu s osobami, u ktorých sa prejavil tento vírus, alebo máte minimálne podozrenie, že by ho tieto osoby mohli mať.
Hlavný hygienik odporúča osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s potvrdeným alebo podozrivým prípadom opičích kiahní, denne si merať telesnú teplotu a sledovať príznaky ochorenia počas 21 dní od posledného kontaktu. Úzkymi kontaktmi sú najmä sexuálni partneri, osoby zo spoločnej domácnosti a pracoviska alebo ktokoľvek, kto prišiel do kontaktu s bielizňou chorých a podľa posúdenia konkrétneho prípadu aj spolucestujúci pri dlhších letoch, jazdách vlakom alebo autobusom.
Pokračovanie nájdete na druhej strane.
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.