V košickej zoo prvýkrát prišlo na svet mláďa mačiaka husárskeho (FOTO)
V košickej zoologickej záhrade sa prvýkrát v jej histórii narodilo mláďa mačiaka husárskeho. O rozmnoženie týchto afrických primátov sa zoo usilovala dlhšie. Informovala o tom zoo na svojej webovej stránke.
Pred siedmimi rokmi priviezli do Košíc zo Zoo Hluboká trojročného samca k samici, ktorá dovtedy žila v neúspešnom páre. Keďže toto súžitie neviedlo k očakávanému výsledku, európska koordinátorka sa preto rozhodla vymeniť samicu. Z nemeckého Tierparku Hamme pricestovali matka s dcérou. Fungovanie novovytvorenej skupiny sa ukázalo ako harmonické a za necelý rok sa narodilo prvé mláďa. Matkou sa stala mladšia zo samíc, štvorročná Haya. Chovatelia košickej zoo mali najskôr obavy, či prvorodička zvládne starostlivosť o potomka, no po niekoľkých dňoch sa tieto rozplynuli.
>>> Viac foto nájdete v GALÉRII. <<<


“Mačiak husársky obýva savany centrálnej Afriky. Zväčša sa pohybuje na zemi, avšak útočisko pred predátormi a nocľah hľadá v korunách stromov. Patrí k ohrozeným druhom. Dôvodom je najmä ich lov a odchyt mláďat ako domácich miláčikov. Je najrýchlejším bežcom medzi primátmi, dokáže vyvinúť rýchlosť až 50 kilometrov za hodinu,” priblížil riaditeľ zoo Erich Kočner. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad mačiaka husárskeho chovajú iba v Hlubokej nad Vltavou, Olomouci a Košiciach.
Chovateľov košickej zoo potešili aj ďalšie prírastky, o ktorých sme vás informovali na našom webe. Koncom marca potešilo pracovníkov aj návštevníkov zoo päť vyliahnutých mláďat korytnačky močiarnej. Korytnačka močiarna je jediný pôvodný druh korytnačky, ktorý žije na Slovensku. Patrí medzi kriticky ohrozené chránené živočíchy a jej najvýznamnejšia reprodukčná lokalita je Národná prírodná rezervácia (NPR) Tajba pri Strede nad Bodrogom v okrese Trebišov.
Zdroj: zookosice.sk
Galéria
Odporúčané články
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia leteckej linky medzi Košicami a Bratislavou po ohlásenie kandidatúry Ladislava Lörinca na prímátora. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Už od pondelka 24. novembra prebiehajú v Abú Zabí majstrovstvá sveta v kickboxe dospelých pod hlavičkou známej organizácie WAKO. Za Slovensko bojovali aj dve ženy, jedna z nich je členkou našej redakcie.
Takmer päťhodinové rokovania medzi USA a Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine nepriniesli v utorok žiadny prelom, keďže Kremeľ uviedol, že v kľúčovej otázke územia sa zatiaľ „nedosiahol žiadny kompromis“.


