Kníhkupectvá spájajú čitateľov s autormi kníh
Kedysi stačilo, ak ste ako obchod predávali tovar, ak reštaurácie varili, ak v galériách viseli obrazy. Dnes to však už, našťastie, nestačí.
Ak máte radi svoju prácu, chcete o tom dať vedieť aj ostatným. Chcete, aby aj oni pochopili, aké čaro a umenie sa v nej skrýva. V reštauráciách sa usporadúvajú kuchárske šou, v galériách sa konajú stretnutia s maliarmi a kritikmi, aby nás o svojom umení vzdelali viac, a kníhkupectvá spájajú čitateľov s autormi ich obľúbených kníh.
Slovenskí spisovatelia
Ročne vyjde na Slovensku viac ako 10-tisíc kníh. Množstvo je od zahraničných autorov a mnohé sú aj veľmi kvalitné. Rok 2017 priniesol veľa výborných kníh. Pribudli diela spisovateľov, na ktorých knihy každoročne čakáme, ale pribudli aj knižné debuty, ktoré ľuďom doslovne vyrazili dych. Pozitívom však je, že Slováci sú stále viac zvedaví na domáce diela.
V kníhkupectvách Panta Rhei sa preto radi stretávame s čitateľmi na krstoch kníh, besedách alebo diskusiách, kde spolu hovoríme o dielach, o spisovateľskom prostredí, o inšpiráciách, ale aj o súčasných témach v spoločnosti. „Počas roka sme vyhradili aj špeciálny mesiac slovenských spisovateľov (konkrétne marec, ktorý je mesiacom knihy), kedy organizujeme vo viacerých slovenských mestách stretnutia s úspešnými slovenskými spisovateľmi. Vyvrcholením mesiaca je knižné ocenenie Panta Rhei Awards, v ktorom verejnosť vyberá najobľúbenejších spisovateľov a diela za daný rok,“ povedala Karina Čaklošová, špecialistka marketingových projektov.
Dodala, že podujatia organizujú aj počas celého roka a snažia sa prinášať literárne akcie do stále väčšieho počtu miest. „Pravidelne usporadúvame diskusie a súťaže v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, ale vždy máme radosť, keď sa môžeme vybrať aj do ostatných miest. Našich 49 predajní je rovnomerne poukladaných v rámci Slovenska, preto veríme, že literárne podujatie nájdete aj blízko vášho domova.“
Chceme viac
Podľa známeho pravidla – rob, čo máš rád – sa riadi aj väčšina Panťákov (tak si hovoria zamestnanci Panta Rhei). Majú radi knihy, majú radi čítanie a možno sú v práci občas aj trochu nevyspatí, ak sa v predošlý deň nevedeli odtrhnúť od pútavých riadkov. „Keďže máme radi knihy a vieme zároveň aj o množstve benefitov, ktoré čítanie kníh a vzdelávanie sa v literatúre prináša, chceme motivovať a vzbudiť aj medzi občasnými čitateľmi alebo ľuďmi, ktorí nečítajú vôbec, zápal pre knihy,“ podotkla K. Čaklošová.
Vďaka knihám sme začali spoznávať písmenká a slová, z kníh sme sa aj učili. S knihou sme sa schovávali pod prikrývkou tváriac sa, že spíme, a z kníh sme sa aj poučili. Vďaka knižným príbehom prežívame stovky životov, no hlavne, ak to knihám dovolíme, pomáhajú nám stať sa tým, kým sme… Viacero odborníkov z radov psychológov, lekárov a pedagógov poukazuje na dôležitosť kníh pri učení jazyka a rozvíjaní fantázie v detstve, tvorení si ideálov a predstáv o živote počas dospievania, vytváraní a plnení si snov, formovaní osobnosti, ale aj prežívaní každodennosti v dospelosti.
Podpora čítania
Medzi najdôležitejšie kampane Panta Rhei patrí projekt Vďaka knihe. „V ňom podporujeme čítanie kníh aj s pomocou známych osobností: Maríny Kraľovičovej, Richarda Stankeho, Andyho Krausa a Goga. Okrem toho v spolupráci s Panta Rhei neziskovou organizáciou darujeme knihy do rôznych komunitných centier, knižníc, detských domovov, pre deti do táborov. Tešíme sa, že vďaka projektu O kvapku lepšia kniha môžu zákazníci darovať 1 percento z výšky nákupu na renováciu izieb Transplantačnej jednotky kostnej drene DFNsP v Bratislave. Pripravujeme aj projekt Otec, mama, poď mi čítať, ktorý je zameraný na rozvíjanie každodenného spoločného čítania rodičov s deťmi,“ predstavila aktivity špecialistka marketingových projektov.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.