V kauze vraždy Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov pokračuje výsluch odsúdeného Andruskóa
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Súd konkrétne pokračuje otázkami obhajoby vo výsluchu Zoltána Andruskóa, ktorý v rámci dohody o vine a treste dostal za podiel na smrti novinára trest 15 rokov väzenia.
Andruskó, ktorý už vo veci vypovedal na dvoch pojednávaniach v máji tohto roku, zároveň figuruje aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov. Pojednávanie je zároveň vytýčené aj na utorok 7. júna, keď by mohol vypovedať aj odsúdený člen sereďského drogového gangu Ilija Weiss.
Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi K. a Alene Zs. Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana K. a Aleny Zs. v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.
Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana K. a Aleny Zs. aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.