Matovič plánuje predložiť vláde návrh na zvýšenie daní

Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) plánuje v stredu 8. júna na rokovanie vlády predložiť jeden návrh zákona, ktorý zároveň zvýši dane na alkohol, hazard a pre bohaté firmy, ale zároveň zvýši platy zamestnancov verejnej správy o desať percent. Uviedol to po rokovaní s vedením Odborového zväzu školstva a vedy na Slovensku. Predseda školských odborárov Pavel Ondek podotkol, že protest na zlepšenie podmienok v školstve, ktorý plánujú na 15. júna, zatiaľ odvolaný nebude.
Matovič špecifikoval, že plánovaný návrh zákona bude hovoriť o zvýšení daní z hazardu, liehu, regulovaného odvodu, do ktorého niektorí poslanci Národnej rady SR chcú pridať vyššie zdanenie bánk a tiež zdanenie ruskej ropy. Zároveň v tom istom návrhu bude návrh na zvýšenie o desať percent mzdových prostriedkov do školstva. „Bude to jeden návrh zákona. Nedá sa z neho vytrhnúť jedna ľúbivá časť, ktorá by sa jednej či druhej strane páčila,“ poznamenal. Podľa neho tieto vyššie dane neublížia nikomu.
Ondek podotkol, že pokiaľ si ich budú naďalej vládne strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) „pohadzovať“ medzi sebou vo veci zvýšenia platov, budú rukojemníkmi stále. Dodal, že neplánujú ísť za žiadnym politikom, aby bol odsúhlasený tento zákon. Zároveň zhodnotil, že peniaze na platy v školstve vidí v dani pridanej hodnoty. Ondeka vyrušuje fakt, že učitelia by mali dostať vyššie platy zo zdanenia tabaku či hazardu. Avšak, ak zákon prejde a každému zamestnancovi v školstve sa zvýši plat o desať percent od 1. júla, bude žiadať tripartitnú dohodu.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhlinga (SaS) vo svojej reakcii na výsledky rokovania uviedol, že platy v školstve sa dajú bez problémov zvýšiť cez nadvýber daní. Odkazovať školstvo na zvýšenie dane z alkoholu, tabaku či ropy považuje za nezmysel. Ako ďalej zhodnotil, ani minister financií totiž nevie odhadnúť ich výnos. Tiež poukázal na to, že predstaviteľov školských odborov dnes informoval rezort financií, že v štátnom rozpočte je nadpríjem viac ako 370 miliónov eur. To podľa ministra školstva postačuje na zvýšenie platov učiteľov aj nepedagogických zamestnancov.
Zdroj: (SITA, it;adz)
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Výstavu „100 rokov súbojov s malou loptičkou” si záujemcovia budú môcť pozrieť do 12. októbra tohto roka. Ako ďalej informovalo STM, usporiadateľmi výstavy sú okrem neho Slovenské olympijské a športové múzeum a Slovenský stolnotenisový zväz.

Už v sobotu 19.7. na vás čaká zaujímavý program, herné atrakcie a zábavní hostia.