Obrana princípov slobodného sveta je naším prioritným záujmom, uviedol Jaroslav Naď
Spoločným prioritným záujmom v súvislosti s ukrajinským konfliktom je obrana princípov slobodného sveta a medzinárodného poriadku. Uviedol to minister obrany Slovenskej republiky (MO SR) Jaroslav Naď (OĽaNO) počas rokovania s ministrami obrany Bukureštskej deviatky, Spojených štátov a Veľkej Británie a zástupcom generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) pre operácie, ktoré sa uskutočnilo 6. júna prostredníctvom video hovoru.
„Ukrajinský existenčný zápas o prežitie je zároveň bojom za hodnoty mieru, demokracie a právneho štátu. Nesmieme tiež dovoliť, aby Putinov brutálny manifest rozdeľoval našu spoločnosť,“ uviedol po rokovaní minister Naď.
Ministri sa taktiež venovali otázkam, ktoré vyplývajú z aktuálnych procesov v rámci transatlantického partnerstva. V súvislosti s nadchádzajúcim summitom NATO v Madride ministri prediskutovali svoje očakávania, predovšetkým s ohľadom na pripravované prijatie novej Strategickej koncepcie NATO a ďalšie pôsobenie spojeneckých síl na východnom krídle Aliancie. Jednou z tém bol nadchádzajúci summit NATO, ktorý bude vzhľadom na zásadnú zmenu bezpečnostného prostredia v Európe spôsobenú ruskou agresiou na Ukrajine jedným z najdôležitejších za posledné roky.
Minister Naď počas rokovania s rezortnými kolegami potvrdil pozíciu Slovenska, podľa ktorej musí byť nová strategická koncepcia nastavená na viac konfrontačné a menej predvídateľné obdobie a prostredie, v ktorom Rusko bude predstavovať dlhodobú hrozbu. „Dôležitý je pre nás hlavne realistický popis súčasného bezpečnostného prostredia a na to naviazané jasné definovanie bezpečnostných hrozieb a výziev. Očakávame preto, že madridský summit vyšle posolstvo jednoty a odhodlania spojencov pokračovať v prispôsobovaní nášho postoja priamo úmerne hrozbám, ktorým čelíme,“ dodal Naď.
Zdroj: (SITA, kh;pma)
Odporúčané články
Už aj metropola východu má schválený rozpočet na budúci rok. Mestské zastupiteľstvo ho na svojom dnešnom rokovaní schválilo jednomyseľne hlasmi všetkých 36 prítomných poslancov. Košice budú hospodáriť s celkovými príjmami vo výške 437,5 milióna eur, celkové výdavky by mali byť vo výške 435,5 milióna eur.
Rozsvietením vianočného stromčeka na Hlavnej ulici pri Immaculate a otvorením trhov sa začala v Košiciach šíriť sviatočná atmosféra. Pýtali sme sa preto Košičanov, aký rozpočet majú pripravený na kúpu vianočných darčekov.
Ako sme nedávno informovali, v Mestskej časti Západ sa rozmohli prípady vykrádania áut. Počet vlámačiek stúpol až štvornásobne a šíria sa dohady, že by to mohli mať na svedomí organizované skupiny. Oslovili sme starostu MČ Západ Marcela Vrchotu s otázkami, kedy by mohli začať dohliadať na bezpečnosť v rizikových oblastiach žandári aj ako sa dá predchádzať ďalším podobným prípadom.

