Ministerstvo zdravotníctva pripravuje stratégiu stabilizácie zdravotníckeho personálu

K hlavným krátkodobým cieľom ministerstva zdravotníctva patrí nárast miezd sestier na rýchlu stabilizáciu personálu, a to zvýšením koeficientov. Podľa šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) pripravujú tiež systémové opatrenia v podobe študentských dotácií, príspevkov ku mzde absolventov, návratu do rodiska, ako aj adaptačnej jazykovej prípravy, mentorského príspevku, vstupnej náborovej jednorazovej dotácie či podpory celoživotného vzdelávania. Informovalo o tom v pondelok ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe.
„Veľmi dobre si uvedomujeme, že pri rokovaniach o dodatočnom dofinancovaní a zvyšovaní ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov je našou úlohou nielen žiadať finančné prostriedky, ale aj priniesť návrhy systémových a udržateľných riešení,“ povedal Lengvarský. Minister zdravotníctva považuje za strednodobé ciele zmeny imidžu povolenia sestra, financovania zdravotníctva a pracovných podmienok. Za dlhodobý cieľ vychádzajúci z Národnej stratégie riadenia a stabilizácie ľudských zdrojov v zdravotníctve si rezort dal bližšie určenie a prerozdelenie kompetencií, ustálenie personálnych normatívov a skvalitnenie procesov vzdelávania.
K naplneniu týchto cieľov podľa ministerstva zdravotníctva pomôžu nielen strategické dokumenty, ale i Plán obnovy a odolnosti SR, reformy s ním súvisiace, optimalizácia sete nemocníc, záchrannej zdravotnej služby, domácej dlhodobej starostlivosti a ambulančnej sféry.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.