Najvyšší kontrolný úrad odporúča zmeniť systém vzdelávania lekárov a sestier
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) odporúča parlamentu, aby zaviazal ministerstvo zdravotníctva komplexne prehodnotiť rezidentský program štúdia zdravotníckeho personálu a zároveň zjednodušiť prechod zdravotníckych absolventov do praxe, a to merateľnými cieľmi. Vyplýva to z tlačovej správy NKÚ.
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy dnes poslancom zdravotníckeho výboru predloží závery z dvoch kontrol, ktoré vykonal v rezidentskom systéme vzdelávania všeobecných lekárov a pediatrov. Rezidentské štúdium malo od roku 2014 pomôcť riešiť nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov mimo krajských a okresných miest. Preplatením nákladov štúdia sa mal zvýšiť záujem mladých lekárov práve o tieto odbory. NKÚ konštatuje, že program neprispel k navýšeniu počtu lekárov v prvej línii ani k plynulejšiemu prechodu absolventov štúdia do terénu a menej atraktívnych regiónov Slovenska. Kontrolóri zistili, že rezidentskému systému štúdia chýbala stabilita, pravidlá sa menili často a bez analýz, aké dopady budú mať prijímané zmeny.
Kontroly NKÚ preukázali, že rôzne údaje z rôznych zdrojov vedú k odlišným záverom o počte chýbajúceho personálu v zdravotníctve. Informácie ministerstva zdravotníctva sa líšia od zverejnených potrieb trhu práce.
NKÚ zároveň navrhuje zjednodušiť prechod zdravotníckych absolventov do praxe. “Na stredných zdravotníckych školách funguje zložitý systém s množstvom zainteresovaných strán a inštitúcií zapojených do rozhodovania o ňom, vrátane kvót na prijímanie prvákov,” upozorňuje NKÚ. Dnešný systém vzdelávania umožňuje získať odbornú spôsobilosť niektorých zdravotníckych povolaní, napríklad sestry, štúdiom tak na strednej, ako aj vysokej škole. “Záujem o štúdium na 14 kontrolovaných školách naprieč krajmi v kontrolovanom období 2018 až 2020 prevyšoval viac ako dvojnásobne počty žiakov, ktorých školy mohli prijať,” upresnil NKÚ s tým, že limitujúcim faktorom pre prijatie väčšieho počtu študentov bola predovšetkým kapacita škôl.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.