Otvorene o dôverných veciach
Živá knižnica je miesto, kde má každý príležitosť dozvedieť sa viac, pýtať sa, počúvať a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí čelia rôznym predsudkom zo strany spoločnosti. Otvorene, v dôvernej atmosfére a bez predsudkov.
V Tabačke Kulturfabrik budete môcť zažiť Živú knižnicu pravidelne každé tri mesiace. Prvýkrát sa uskutoční už túto sobotu (8. apríla) od 14. hodiny v priestoroch Fabricafe.
Každý má svoj príbeh
Živá knižnica sa snaží prekonávať hranice, ktoré si medzi sebou sami vytvárame. Každý z nás má svoj príbeh, každý z nás cíti bolesť a má niekedy strach. Niektorí ľudia však musia pre svoj pôvod, hendikep, náboženstvo či sexuálnu orientáciu čeliť aj predsudkom, ktoré si proti nim vytvárame.
Ako to funguje? Stačí, ak prídete do Tabačky v deň konania, zaregistrujete sa ako čitateľ a môžete si hneď vypožičať voľné knihy. K dispozícii máte 30 minút dôverného rozhovoru. Dobrovoľníci budú celý čas prítomní v miestnosti v prípade akýchkoľvek otázok.
Živá knižnica vznikla v Dánsku v deväťdesiatych rokoch, kde sa traja mladí ľudia rozhodli založiť hnutie Zastavme násilie. Naštartoval ich spoločný priateľ, ktorý bol v noci napadnutý a dobodaný. Ich misiou bolo vzdelávať svojich rovesníkov, a tým znížiť počet násilných incidentov. Organizácia Zastavme násilie rástla, a o niekoľko rokov mala už 30-tisíc členov. V roku 2000 bola prizvaná, aby pripravila program pre dánsky hudobný festival Roskilde. Tak vznikol nápad Živej knižnice. Bola úspešná napriek obavám organizátorov, že ľudia nebudú práve nadšení možnosťou konfrontovať svoje predsudky.
Uznávaná metóda
Odvtedy sa táto metóda rozšírila do celého sveta. Okrem európskych krajín boli knižnice organizované na americkom kontinente, v Keni, Peru, Číne či Afganistane.
Tabačka je akreditovaná organizácia a je súčasťou celosvetového projektu Human Library. Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia vďaka Poľskému inštitútu.
(NŠ)
Foto: tab
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.