Asociácia nemocníc podporila požiadavky lekárskych odborov navýšiť zdroje do zdravotníctva
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) podporuje Lekárske odborové združenie v jeho požiadavkách zvýšiť platy zdravotníckemu personálu, riešiť nedostatok zdravotníkov či celkovo navýšiť zdroje do zdravotníctva. Požiadavky lekárskych odborov považuje za oprávnené, keďže aj ANS dlhodobo požaduje, aby štát nastavil predvídateľné a systematické financovanie zdravotníctva. V tlačovej správe to uviedol riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík.
Asociácia upozorňuje, že v zdravotníctve chýbajú značné finančné prostriedky a v porovnaní s okolitými krajinami Slovensko dáva tomuto sektoru výrazne menej prostriedkov. Bez dodatočných zdrojov sa podľa ANS kríza v sektore bude prehlbovať, lekári a sestry budú naďalej odchádzať a viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa ocitnú v existenčných problémoch.
ANS pripomína, že vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala zabezpečiť výrazný nárast celkových výdavkov do zdravotníctva s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer v Európskej únie, v rámci možností verejných financií a zabezpečiť práve stabilitu a predvídateľnosť financovania. “To sa zatiaľ nestalo a zdravotníctvo zostáva na pokraji záujmu tejto vlády. Požadujeme preto, aby pripravovaný rozpočet pre zdravotníctvo na ďalšie roky pokrýval nielen financovanie minimálnych mzdových nárokov vyplývajúcich z platnej legislatívy, ale aj zvyšovanie platov zdravotníckych pracovníkov a taktiež zvýšené náklady poskytovateľov spojené s rastom energií či inflácie,” upresnil Valaštík.
Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením 80 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 28 000 zamestnancov.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Skupina desiatich miest a obcí z východného Slovenska vydala spoločné komuniké, v ktorom vyjadruje nespokojnosť s postupom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Podľa zverejnenej tlačovej správy sa zástupcovia dotknutých samospráv ohradzujú voči obvineniam a spôsobu, akým prebiehali kontroly súvisiace s ich účasťou v dlhopisovom programe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice bude v piatok 8. mája poskytovať zdravotnú starostlivosť výhradne pre akútne a neodkladné prípady. Informovala o tom v stredu hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.