Za šesť mesiacov zdražovania sa ľudia nedočkali priamej pomoci či iných riešení, tvrdí Dobrá voľba

Ceny potravín rastú, no štát sa iba prizerá. Podľa predstaviteľov strany Dobrá voľba a Umiernení sa ľudia za šesť mesiacov zdražovania nedočkali priamej pomoci, ani iných riešení. Posledným pokusom bola podľa nich marketingová dohoda ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) s obchodníkmi, ktorá však ochranu pred zdražovaním nepriniesla. Informoval o tom tím Dobrá voľba a Umiernení v tlačovej správe.
„Vláda premrhala pol roka. V koalícii navyše prebieha politická bitka o balíček magistra Matoviča, ktorý nič nerieši, keďže väčšina sľúbených peňazí má prísť až od januára. To povestné maslo na hlave je na Slovensku už poriadne drahé,“ uviedol podpredseda strany Alojz Hlina, ktorý zopakoval výzvu, aby štát nariadil zverejňovanie marží obchodníkov. Zároveň si myslí, že situácia v slovenskom obchode možno vyžaduje aj pozornosť Protimonopolného úradu SR. „Ak chce štát vôbec niečo riešiť, potrebujeme odpoveď na to, prečo má Slovensko najdrahšie potraviny vo V4. Či sú za tým dane, marže obchodníkov, monopolizácia trhu, alebo niečo iné,“ dodal Hlina.
Podľa člena strany Rada Baťa štát situáciu nezvládol. Ceny potravín v máji sa medzimesačne zvýšili o takmer štyri percentá a medziročne sú drahšie už takmer o 17 percent. „Po pol roku sa pomoc vlády ľuďom proti rekordnému zdražovaniu rovná nule,“ podčiarkol Baťo. Situáciu nerieši podľa neho ani prijatie Matovičovho balíčka, keďže jeho podstatná časť má platiť od budúceho roka. Navyše, najmenej z neho dostanú chudobné rodiny, ktoré rast cien postihol najviac.
Zdroj: (SITA, qq;bfe)
Odporúčané články

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.