Hroby našich a maďarských vojakov sú zanedbané
Na Dušičky sa upriamuje pozornosť aj na hroby, ktoré si inokedy len málokto všimne. Napríklad na hroby vojakov.
Areál s 283 hrobmi sovietskych vojakov, ktorí padli v 2. svetovej vojne, na košickom Verejnom cintoríne je dôstojným miestom posledného odpočinku. Starostlivosť mesta pred niekoľkými dňami ocenili aj zástupcovia ruského veľvyslanectva v Bratislave.
Stav 122 hrobov našich a maďarských je oveľa horší. Chýbajú kríže, viaceré z nich sa rozpadávajú a len na niekoľkých sú uvedené mená.
“Keď sme prebrali cintorín do správy, vtedy boli spomínané hroby naozaj v katastrofálnom stave. Celá spomínaná časť cintorína bola zarastená kroviskami, vlastne sme ju opäť postavili z ničoho. Viaceré kríže sa stratili nenávratne. Dnes to niekoľkokrát ročne kosíme, kamene sú na svojich miestach, vytvorili sme chodníky. Viac však urobiť nevieme, pretože táto časť cintorína je národnou kultúrnou pamiatkou,” tvrdí Karol Kačmáry, konateľ spoločnosti Rekviem, ktorá je správcom cintorína.
Ministerstvo vnútra poskytuje na vojenské hroby každoročnú dotáciu. “Ročne je to na jeden hrob približne 10 eur. Okrem toho môžu mestá, či obce požiadať aj o ďalšie peniaze, tie sú však nenárokovateľné a závisia od predložených projektov. V posledných rokoch sme takúto žiadosť od mesta Košice nedostali,” povedala nám Jana Králová z ministerstva vnútra, ktorá má túto agendu na starosti.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.