Opeľovače v mestách možno podporiť budovaním zelených striech aj budovaním hmyzích hotelov
Opeľovače v mestách môžeme podporiť budovaním zelených striech, balkónov, stien, záhonov s kvitnúcimi a medonosnými rastlinami, aj budovaním takzvaných hmyzích hotelov. Tie im poskytujú úkryt a bezpečie. Informuje o tom envirorezort na sociálnej sieti.
„Podstata je v dostatočnej diverzite krajiny s dostupnosťou miest, v ktorých opeľovače žijú a nachádzajú potravu. Ak sa priemerne uvažuje o doletovej vzdialenosti 500 metrov, mala by byť diverzita krajiny s dostupnosťou pobytových a potravinových biotopov zabezpečená v tejto vzdialenosti,” uvádza retort s tým, že čím je väčšia diverzita krajiny, bohatosť biotopov a ekosystémov, tým je väčšia podpora opeľovačov. V týchto systémoch je všetko previazané a preto platí, že opeľovače podporujú stabilitu ekosystémov a stabilita ekosystémov je podmienkou pre ich výskyt.
„Dôležitý je aj spôsob obhospodarovania lúk napríklad mozaikovitým kosením. Ide o spôsob, kde sa lúka kosí postupne, nikdy nie celú plochu naraz. Zabezpečí sa tak neprerušená ponuka kvetov aj väčšia rôznorodosť prostredia,” dodáva rezort. Čím viac druhov opeľovačov sa v skupine nachádza, tým účinnejšie a stabilnejšie opeľujú plodiny. Tým sa podporuje široké spektrum kvitnúcich kvetov.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.