V areáli filozofickej fakulty UPJŠ pribudol Platón
Dnes sa v aule Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnilo slávnostné otvorenie akademického roka 2016/2017 do ktorého nastúpilo viac ako 7 100 študentov. Súčasťou otvorenia bolo aj slávnostné odovzdanie zrekonštruovanej budovy Platón a objektu Prírodovedeckej fakulty na Jesennej.
Základnou prioritou univerzity aj v tomto akademickom roku je neustále hľadať a rozvíjať svoj potenciál a byť modernou a medzinárodne etablovanou inštitúciou. UPJŠ v Košiciach svojimi výsledkami vo vede i vzdelávaní podáva výkon, ktorý sa prejavuje aj v tých najrenomovanejších rebríčkoch. Napríklad v rámci RankPro 2015/2016 hodnotenia univerzít sa UPJŠ v Košiciach zaradila medzi top 500 svetových univerzít a umiestnila sa na celkovej 77 pozícii.
Zrekonštruovali 110-ročnú budovu
V areáli bývalej košickej detskej nemocnice na Moyzesovej ulici pribudol k dvom doterajším budovám Filozofickej fakulty UPJŠ Aristoteles a Sokrates aj Platón. Bude slúžiť potrebám troch katedier, pričom výučbová kapacita v 15 posluchárňach je 570 študentov. Okrem toho sú tu aj moderné tlmočnícke a jazykové laboratórium, ako aj počítačová učebňa. Budova Platón vznikla rekonštrukciou 110 ročného objektu na Moyzesovej ulici a až do roku 2004 slúžil ako pôrodnica a gynekologická klinika. Ako pri otvorení povedal rektor UPJŠ Pavol Slovák, pri rekonštrukcii sa snažili zachovať pôvodný architektonický charakter budovy, ako aj maximum historických prvkov v interiéri aj exteriéri.
Ambíciou UPJŠ je byť výskumnou univerzitou
V rámci projektu budovania vedeckého parku Technicom už skončili práce na rekonštrukcii a prístavbe objektu Prírodovedeckej fakulty UPJŠ na Jesennej ulici. Pred začatím užívania ešte musí prebehnúť kolaudačné konanie. Rekonštruované priestory budú slúžiť pre výskumnú činnosť. Univerzitný vedecký park disponuje najmodernejšími vedeckými prístrojmi a laboratórnym vybavením. Zároveň sa uskutočnila aj rekonštrukcia strechy na historickom objekte Park Angelinum, kde sídli Ústav fyzikálnych vied a Vedecko-výskumné centrum Promatech. Ako uviedol dekan prírodovedeckej fakulty Gabriel Semanišin, rekonštrukciou strechy sa urobil dôležitý krok k záchrane a revitalizácii tohto objektu, v ktorom je umiestnené aj špičkové laboratórium veľmi nízkych teplôt.
„Medzi základné priority v oblasti vzdelávania patrí podpora trendu „otvorenia sa univerzity dovnútra“, naďalej podporovať opatrenia k zlepšeniu uplatnenia absolventov, kariérne poradenstvo pre študentov, e-vzdelávanie, podpora excelentných študentov, vyššia variabilita v poskytovaní štipendií a tvorbe štipendijného fondu, zlepšenie podmienok pre voľnočasové aktivity… K tým najvýznamnejším strategickým cieľom pre najbližšie obdobie patrí obsahové i organizačné splnenie zámerov UPJŠ v Univerzitných vedeckých parkoch (MEDIPARK, PROMATECH, TECHNICOM). Našou ambíciou je byť výskumnou univerzitou, na ktorej sa snúbi kvalitný základný i aplikovaný výskum,“ uviedol rektor UPJŠ v Košiciach profesor Pavol Sovák.
(SITA, MD)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.