Mierová ľalia najlepšie čistí vzduch
V zozname amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je lopatkovec (Spathiphyllum), nazývaný aj mierová ľalia, zaradený v TOP 10 rastlín, ktoré najlepšie čistia vzduch. Vďaka svojim bielym kvetom je zároveň považovaný za jednu z najkrajších izbových rastlín.
Mierová ľalia vám pomôže z ovzdušia odstrániť výpary trichlóru, benzénu, acetónu a alkoholu. Pretože je sama toxická, radšej ju umiestnite v domácnosti tak, aby sa k nej nedostali deti ani domáce zvieratká.
Kam rastliny umiestniť?
Mierové ľalie uprednostňujú nepriame svetlo až tieň, vďaka čomu sú ideálne na pestovanie v interiéri. Výborne sa im darí aj v kanceláriách či priestoroch s umelým osvetlením bez okien. Najlepšie pre ne však bude, ak ich umiestníte do juhozápadnej časti vášho domova pod okno, kde sa k nim bude dostávať pravidelné svetlo z oboch strán.
Rastlina reaguje na nadmerné množstvo svetla tým, že jej zosvetlejú listy a objavia sa na nich hnedé pásiky ako výsledok spaľujúceho priameho svetla. Ak zaznamenáte tieto náznaky, určite by ste rastlinu mali premiestniť inam.
Ako sa správne o ľalie starať?
Mierové ľalie sú veľmi tolerantné, nevadí im nedostatočné ani nadmerné polievanie. Správne by ste ich však mali polievať vtedy, ak je ich pôda na dotyk suchá.
Ak začnú listy vädnúť, je to jasné znamenie, že nadišiel správny čas, aby ste rastlinu poliali. Ubezpečte sa, že kvetináč, v ktorom je rastlina zasadená, je dobre odvodňovaný. Ak budú korene vystavované neustálej vlhkosti, začnú hniť.
Hnojiť raz do roka
Rastlinu stačí hnojiť raz alebo dvakrát do roka. Ak to budete robiť pravidelne na jar, v lete sa dočkáte kvetov. Mierové ľalie sú citlivé na chemické hnojivá, preto používajte len organické a v menšom množstve, ako je uvedené na obale.
Hneď, ako sa korene začnú objavovať nad zeminou, je čas ľaliu presadiť. Zvyčajne je to potrebné absolvovať raz alebo dvakrát do roka a rastlinu presadiť do kvetináča, ktorý má o dva centimetre väčší priemer ako ten pôvodný.
Ilustračné foto: shutterstock