Počet prípadov koronavírusu postupne narastá. Ako si bezpečne užiť leto?
Počet prípadov ochorenia Covid-19 vo svete opäť postupne narastá, a ich zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko, nejde však zatiaľ o rapídny nárast. Pri posudzovaní vývoja epidemickej situácie odborníci posudzujú nielen počty prípadov, ale aj závažnosť ochorení, odzrkadlenú v počte hospitalizovaných.
V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na Covid-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz. Konzílium odborníkov preto prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie:
- Pri príznakoch sa otestujte
V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňte doma, ochorenie „vyležte“ a neroznášajte infekciu. Urobte si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.
- Používajte rúško či respirátor
Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú napr. kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajte rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).
- Zvýšte opatrnosť pri cestovaní
Prekrývajte si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.
- Dodržujte odstup
Vyhýbajte sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držte si odstup aspoň dva metre.
- Vyhnite sa objímaniu
Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajte a nebozkávajte. Podajte si len ruky.
- Nezabúdajte na umývanie rúk
Dodržiavajte hygienické opatrenia – často si umývajte a dezinfikujte ruky, prípadne používajte rukavice.
- Zaočkujte sa proti COVID-19
Konzílium odborníkov odporúča kompletnú očkovaciu schému – dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.
- Chráňte najzraniteľnejších
Ochraňujte predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajte sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujte, používajte respirátor alebo aspoň rúško.
- Povinný respirátor
Dôsledne dodržiavajte povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.
- Je potrebná opatrnosť
Buďte k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujte sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že ste ochorenie prekonali alebo nepatríte k rizikovým skupinám.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.