Samoobslužný systém vo vlakoch začína platiť na štyroch regionálnych tratiach na východe Slovenska
Na štyroch železničných regionálnych tratiach na východe Slovenska môžu cestujúci od 1. júla využívať samoobslužný výpravný systém (SVS). Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) ho zaviedla na linkách Humenné – Medzilaborce mesto, Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín a Košice – Moldava nad Bodvou mesto. V súvislosti so zmenami prepravných podmienok od piatka tiež zavádza 24-hodinové cestovné lístky do vlakov na týchto tratiach.
„Samoobslužný výpravný systém sa zavádza na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop dopravcu i mobilnú aplikáciu – Ideme vlakom. V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke (cez okienko vlaku), obdobne ako to je nastavené pri medzimestských autobusoch. Železničiari odporúčajú mať primeranú hotovosť.
„Slovenským špecifickým dôvodom pre zavádzanie SVS systému na menej frekventovaných tratiach je vysoký podiel cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Tým postačuje na tratiach s SVS iba preukaz na bezplatnú prepravu, nemusia si kupovať lístok, ani sa nikde registrovať, a teda tu nie je potrebné kontrolovať cestovné doklady značnej časti cestujúcich na regionálnych tratiach,“ priblížil Kováč. Samoobslužný výpravný systém sa bežne využíva v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Švajčiarsku i Nemecku. V rámci prevádzky vlakov ZSSK je tento systém už zavedený na Tatranských elektrických železniciach a ozubnicovej železnici.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.