Dopravné incidenty len s hmotnou škodou je od júla možné riešiť bez polície

Dopravné incidenty, pri ktorých nastane len hmotná škoda v akejkoľvek výške, sa už nepovažujú za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke z dielne vládnej koalície, ktoré nadobudla účinnosť v piatok 1. júla. Novela ruší ustanovenie, podľa ktorého je incident so škodou prevyšujúcou jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (suma 3 990 eur) dopravnou nehodou. To má umožniť účastníkom dopravnej nehody plne využiť právo si vec vybaviť náhradou škody cez poisťovňu, a to aj bez prítomnosti policajta na mieste.
Účelom novely je podľa predkladateľov odstrániť zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta na miesto udalosti. Ak by však niektorý z účastníkov udalosti trval na príchode policajta na miesto a ten zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako dopravnej nehody. Tým sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.
Obdobnú úpravu možno nájsť aj v okolitých štátoch. Napríklad v Maďarsku klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody. V Rakúsku sa zase povinnosť oznámiť dopravnú nehodu, pri ktorej bola spôsobená len hmotná škoda, na najbližšej policajnej stanici, nevzťahuje na osoby, ktoré si navzájom poskytli svoje mená a adresy.
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články

Výstavu „100 rokov súbojov s malou loptičkou” si záujemcovia budú môcť pozrieť do 12. októbra tohto roka. Ako ďalej informovalo STM, usporiadateľmi výstavy sú okrem neho Slovenské olympijské a športové múzeum a Slovenský stolnotenisový zväz.

V piatok 13. júna prebehla v historickom centre mesta pravidelná kontrola príprav na letnú turistickú sezónu. Prehliadku vedenú primátorom Jaroslavom Polačekom sprevádzali zástupcovia odborných útvarov magistrátu a mestských podnikov. Nechýbal ani bývalý prezident a niekdajší primátor Košíc Rudolf Schuster, ktorý pred 30 rokmi inicioval rozsiahlu rekonštrukciu Hlavnej ulice.

Inovatívne vedenie, spolupráca v tíme a odvaha prekonávať tradičné prístupy k riadeniu škôl – týmito kvalitami sa vyznačujú pedagógovia z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorým bola dnes udelená Diamantová cena DofE. Udeľuje sa už piaty rok v rámci výnimočného rozvojového programu pre školy.