Úrad priemyselného vlastníctva SR súhlasí so zavedením symbolov na označenie pôvodu výrobku aj pre remeselné výrobky

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR súhlasí s návrhom na zavedenie grafických symbolov na označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky. Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami.
Remeselné a priemyselné výrobky by tak od polovice októbra tohto roka získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva. Návrh, ktorý do parlamentu predložila poslankyňa NR SR za stranu SaS Jarmila Halgašová, poslanci v júni posunuli do druhého čítania.
Úrad návrh považuje za účelný a dôvodný. „Remeselné či priemyselné výrobky môžu získať ochranu prostredníctvom práva priemyselného vlastníctva,” uviedol ÚPV v stanovisku k legislatívnemu návrhu. V súčasnosti je ochrana týchto výrobkov možná výlučne na národnej úrovni. Pre tieto výrobky totiž neexistuje ochrana na úrovni Európskej únie, ako je tomu u poľnohospodárskych výrobkov. Pre remeselné či priemyselné výrobky chránené na národnej úrovni však obdobné symboly zatiaľ neexistujú.
Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne za SaS možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi. „Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,” tvrdí. V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku. Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články

Doprava na električkovej rýchlodráhe medzi kruhovým objazdom na Moldavskej a vstupným areálom U. S. Steelu bola obnovená. Informoval o tom Dopravný podnik mesta Košice (DPMK).

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.