Rezort vnútra chce znížiť administratívnu záťaž pre cudzincov žiadajúcich o pobyt v SR
Vodiči medzinárodnej autobusovej a kamiónovej dopravy pri žiadosti o obnovu prechodného pobytu na účel zamestnania by nemali mať povinnosť preukazovať, že majú zaistené ubytovanie na Slovensku. V konaniach o udelenie prechodného pobytu na účel štúdia má cudzinecká polícia akceptovať aj doklad potvrdzujúci tento účel starší ako 90 dní.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú na základe plánu legislatívnych úloh vlády predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo vnútra SR (MV SR). Cieľom je zníženie administratívnej záťaže cudzích štátnych príslušníkov, ktorí žiadajú o pobyt na území Slovenskej republiky. Informoval o tom tlačový odbor rezortu vnútra.
„Našou snahou je zefektívniť konania a jednoznačnejšie definovať niektoré procedurálne postupy hraničnej a cudzineckej polície, najmä v oblasti návratov cudzincov z tretích krajín zo Slovenska, k čomu nás zaviazali schengenskí hodnotitelia,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.
Novelou sa majú zaviesť nové oprávnenia policajta v súvislosti s vycestovaním štátnych príslušníkov tretích krajín cez vonkajšiu hranicu. Pri výstupe zo Slovenska budú povinní predložiť platný cestovný doklad, v opačnom prípade im bude hroziť zamietnutie vycestovania cez vonkajšiu hranicu.
Zaviesť sa má možnosť policajného útvaru zamietnuť účelovú žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania v prípade, ak cudzinci z tretích krajín vedome obchádzajú zákonnú podmienku preukázať dosiahnutie zisku z podnikania po zdanení podaním novej žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Na druhej strane, pri obnovovaní prechodného pobytu na účel podnikania budú mať občania tretích krajín s nedoplatkami na daniach, clách či poistných odvodoch 10 dní na uhradenie pohľadávok, ktoré sú podľa aktuálnej právnej úpravy dôvodom na zamietnutie žiadosti.
Športovci a športoví odborníci pôsobiaci na Slovensku budú po novom môcť preukazovať účel pobytu predložením dohody o vykonávaní športovej činnosti, pričom sa nevylučuje, aby mohli zároveň na Slovensku podnikať. Ministerstvo vnútra pristúpilo k tejto zmene na základe plánovaných úprav v zákone o športe.
Zvýšiť sa má správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte. Dôvodom je, že doklad bude polícia doručovať na adresu žiadateľa. Cudzinci tak nebudú musieť opakovane navštevovať pracovisko cudzineckej polície. Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. januára 2023.
Zdroj: (SITA, mt;isu)
Odporúčané články
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.