Zuzana Čaputová podpísala novelu rokovacieho poriadku NR SR
Parlamentná stráž bude od januára budúceho roka zabezpečovať poriadok a bezpečnosť v budove Národnej rady SR (NR SR) vrátane rokovacej sály. Stráž dostane oprávnenie na podnet predsedajúceho schôdze vyviesť poslanca z rokovacej sály. Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorú dnes podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Novela stanovuje, že ak vykázaný poslanec ani po opätovnej výzve predsedajúceho neopustí rokovaciu sálu, predsedajúci preruší schôdzu národnej rady na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku a vykázaného poslanca môže dať vyviesť. Vykázaný alebo vyvedený poslanec má právo v dni, v ktorom bol vykázaný alebo vyvedený, zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu, okrem hlasovania o procedurálnych návrhoch.
Vzhľadom na to, že vyvedenie poslanca z rokovania národnej rady je vážnejším narušením poriadku a bezpečnosti v rokovacej sále ako vykázanie poslanca, zavádza sa aj prísnejšia sankcia za takéto porušenie zákona. Ak by bol poslanec vyvedený z rokovania národnej rady, stráca nárok na dva platy, funkčné príplatky a paušálne náhrady, ktoré by mu inak patrili nasledujúce dva mesiace.
Pokiaľ ide o rokovanie parlamentných výborov, predsedajúci bude môcť vykázať poslanca pri opakovanom narúšaní poriadku. Neráta sa však s tým, že by bolo možné poslanca z výboru vyviesť.
Zdroj: (SITA, mt;bfe)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.