Niektorým stranám ide o obsadenie prezidentského kresla hlavne pre právomoc udeliť milosť, tvrdí prezidentka SR

Niektorým politickým stranám ide o obsadenie prezidentského kresla, pretože prezident má výlučnú právomoc udeliť milosť. Pri bilancii uplynulých troch rokov v prezidentskej funkcii to v diskusii so Štefanom Hríbom na trenčianskom hudobnom festivale Pohoda uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Je to veľká právomoc, keď sa okrem svojho svedomia a faktov, ktoré mám v spise doložené, nemusíte držať absolútne ničoho. Rozumiem tomu, že niektorým politickým stranám ide o to, aby v prezidentskom kresle mali svojho človeka, aj v kontexte prebiehajúcich vyšetrovaní,“ poznamenala Čaputová.
Obvinenia zo zmarenia referenda či označovania nálepkou americká agentka sú podľa Čaputovej ďaleko za hranicou legitímnej politickej súťaže. „Niektoré politické sily šíria naratívy, ktoré sú jednoznačné účelové a snažia sa ma nálepkovať niečím, čo je síce abstraktné, ale znie to nebezpečne. Problém je v tom, že časť verejnosti sa tomu rozhodla uveriť,“ skonštatovala prezidentka.
Hríb z pozície moderátora diskusie načrtol, že nepozná v histórii prezidenta, ktorý by čelil kritike tak vládnej koalície, ako aj opozície. „Ako povedal jeden z mojich bývalých kolegov, ak ste občiansky kandidát, ste politický bezdomovec. Podporu opozície z logických dôvodov nemám a nemám ani podporu lídra najsilnejšej koaličnej strany. Osamotenosť, ktorej človek čelí, súvisí aj s tým, že prezidentská inštitúcia je tak postavená. Môžem sa radiť s celým svetom, ale vo výsledku je každé rozhodnutie mojou zodpovednosťou,“ dodala Čaputová.
Zdroj: (SITA, mt;rv)
Odporúčané články

Vyplýva to z odborných záverov pracovnej skupiny prezentovaných na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Pracovnú skupinu zriadilo mesto Košice, a tvorili ju zástupcovia odborných referátov mesta Košice, Správy mestskej zelene, Archívu mesta Košice, Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) a Okresného úradu. Ako sa ďalej uvádza v odborných vyjadreniach, symboly, ktoré sú na pomníku použité od jeho vzniku v roku 1945, sú autentickou súčasťou pomníka ako vojnového hrobu, a tiež ako kultúrnej pamiatky. Boli tiež zahrnuté v pôvodnom projekte kapitána E. F. Gurjanova.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcich o dôležitých zmenách v mestskej hromadnej doprave, ktoré vstúpia do platnosti od nedele 1. júna 2025. Zmeny sa dotýkajú najmä autobusovej linky č. 35, ako aj špeciálnej prevádzky počas podujatí ku Dňu detí.

Vyplýva to zo zverejnených materiálov na rokovanie. Návrh predložil predseda predstavenstva a poverený riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Roman Danko. Mestskí poslanci by mali o návrhu rokovať 26. júna, ak ho schvália, cestovné by sa malo zvýšiť od 1. augusta tohto roka.