Toto sú najčastejšie chyby pri triedení odpadu. Robíte ich aj vy?

Recyklovanie a triedenie odpadu je čoraz častejšie preberanou témou. Farby kontajnerov a to, ktorý odpad do nich patrí, ovládajú aj deti. Niekedy sa však predsa len vyskytne nejasnosť, ako sa zbaviť niektorého druhu odpadu. KOSIT a.s. pre KOŠICE: DNES zhrnul základné zásady triedenia odpadu.
“Záujem o zodpovedný prístup k produkovaným odpadom každoročne stúpa, za čo obyvateľov veľmi chválime. Zvlášť v prípadoch, kedy je rešpektovaná najvyššia úroveň v hierarchii odpadového hospodárstva – predchádzanie vzniku odpadu,” uviedla pre KOŠICE: DNES Slavomíra Brzová, marketing a PR manažérka KOSITu.
Triedenie odpadu má mnoho pozitívnych stránok. Znovupoužiteľné materiály sa vedia vrátiť do obehu a použiť znovu a šetria sa aj prírodné zdroje. Od roku 2017 je zber recyklovateľných zložiek odpadu pre občanov bezplatný. V Košiciach si stačí zapamätať tri farby kontajnerov, do ktorých sa odpad triedi.
Zaujímavé fakty:
- Recyklácia 1 tony papiera ušetrí viac ako 2 tony dreva, čo je približne 17 stromov.
- Papier môžeme recyklovať 5 – 8-krát, následne je možné ho kompostovať.
- Plast sa v prírode sa rozkladá 100 až 1000 rokov.
- Sklo môžeme recyklovať prakticky donekonečna bez straty kvality.
Najčastejšie chyby pri triedení odpadu
Jednou z najväčších chýb pri triedení papiera je lenivosť minimalizovať kartónové krabice. Tento krok je dôležitý najmä preto, lebo nepotrhané kartónové krabice zaberajú v kontajneri veľa miesta, a teda sa zaplní rýchlejšie. Neskôr vznikajú pri kontajneroch kopy: “Ani doma po naplnení koša na odpad neodkladáme smeti vedľa neho, tak prečo nám takéto správanie len pár metrov od bytu nevadí?” zamýšľa sa marketingová manažérka KOSITu. Nezabúdajte však na to, že do modrej nádoby určenej na papier nepatria nápojové kartóny, použité plienky a mnoho ďalších vecí, ktoré sa tam často nachádzajú.
“TOP chybou pri triedení plastov je neznalosť, prípadne nerešpektovanie druhov odpadov, ktoré majú byť do nádob ukladané. Často vidíme v žltých nádobách znečistené obaly napríklad z donášky jedla, pri kovových obaloch sú to napríklad plechovky od chemikálií,” opisuje Brzová najčastejšie chyby a zároveň dodáva, že vrecia s nechceným textilom, ktoré sa v žltých nádobách z času na čas objavia, by bolo ideálne ponúknuť charite a v prípade zničenia zaniesť do zberného dvora.
Aj pri triedení skla sa objavujú chyby. V zelených kontajneroch určených na zber skla sa bežne nájdu kartónové krabice alebo plastové vrecia, v ktorých je sklo uložené. Tieto veci však do zelenej nádoby nepatria rovnako ako zrkadlo, autosklo, porcelán a iný odpad.
Elektroodpad, medzi ktorý patria aj káble, nabíjačky, mixéry, diaľkové ovládače, fény a podobne, je tiež možné bezplatne odovzdať v zbernom dvore.
Niekedy je dobré pripomenúť si nielen farbu kontajnerov, ale aj poučiť sa z najčastejších chýb triedenia odpadu.
Zdroj: Slavomíra Brzová, Marketing a PR manažér KOSIT/VT
Odporúčané články

V centre mesta sa od štvrtka 10. apríla 2025 začínajú stavebné práce na Moyzesovej ulici, ktoré ovplyvnia premávku mestskej hromadnej dopravy.

Krátko pred pol jednou v noci došlo v sobotu k rozsiahlemu požiaru kontajnerov na komunálny odpad, ktorý poškodil aj v blízkosti zaparkovaný obytný príves. Polícia udalosť vyšetruje ako trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!” (podľa organizátorov ide o reakciu na pripravovanú legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorú časť občianskej spoločnosti i odbornej verejnosti kritizuje; vládna koalícia o tomto zákone tvrdí, že jeho cieľom je stransparentniť financovanie mimovládnych organizácií, a že je pripravený v súlade s pravidlami EÚ a s Ruskom nemá nič spoločné – pozn. SITA) sa začalo už tradične o 18:00 v priestore pri Dolnej bráne.