Súd zastavil stíhanie Dobroslava Trnku pre zatajovanie Gorily
Okresný súd Bratislava I zastavil trestné stíhanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila. Dôvodom je, že skutok prekvalifikoval zo zločinu na prečin. V takom prípade je však vec už premlčaná. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Vecou sa tak bude zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave.
Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak pre agentúru SITA povedal, že dôvodom rozhodnutia samosudcu Mareka Fila bolo, že niektoré dôkazy v podobe audionahrávok vyhotovených Mariánom Kočnerom sú nezákonnými dôkazmi, na ktoré nie je možné v trestnom konaní prihliadať. „Následkom tohto vznikla v konaní dôkazná núdza, ktorú neodstránil ani výsluch znalca z odboru elektrotechnika na ustálenie presného času páchania skutku obžalovaným,” povedal Adamčiak. Vzhľadom na uvedené podľa neho samosudca prekvalifikoval trestný čin na prečin, s čím sa spája iná premlčacia doba, konkrétne päť rokov, pričom trestné stíhanie sa premlčalo v roku 2018 a obžalovanému bolo vznesené obvinenie až v roku 2019.
Dobroslav T. bol obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Dobroslav T. podľa obžaloby nahrávku ukrýval namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Tým si ako verejný činiteľ, konkrétne generálny prokurátor a neskôr prokurátor, nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.