Epidemická situácia na Slovensku sa zhoršuje, nemocnice reagujú vydaním opatrení

Epidemická situácia na Slovensku sa zhoršuje. Aspoň to naznačujú údaje zverejnené Ministerstvom zdravotníctva SR. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom totiž narástol počet denných prípadov, denných príjmov do nemocníc, ale aj počet hospitalizovaných a ventilovaných pacientov. Denné prípady išli hore o 56 % z minulotýždňových 528 na aktuálnych 823.
Ako ďalej rezort zdravotníctva uvádza v prezentácii k aktuálnej epidemickej situácii, rastie aj pozitivita testov. V prípade PCR testov dosahuje 42 %, pri antigénových je to 12 %. Aktuálne pritom v slovenských nemocniciach leží v súvislosti s koronavírusom 307 pacientov, z toho 184 má primárnu diagnózu práve COVID-19. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 11 pacientov.
V Nemocnici Košice-Šaca platí od piatka 8. júla zákaz návštev. Zdravotnícke zariadenie k tomuto opatreniu pristúpilo na základe nepriaznivej lokálnej epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavlíková, návštevy budú povolené iba k pacientom, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť, k ťažko chorým a zomierajúcim pacientom, k dlhodobo hospitalizovaným pacientom s predpokladom viac ako 14-dňovej hospitalizácie a kňazom i ostatným duchovným za účelom podávania sviatostí. „Vyhradený čas pre zabezpečenie osobných potrieb hospitalizovaným pacientom je denne v čase od 15:00 do 16:00, keď môžu príbuzní odovzdať veci službukonajúcemu personálu na klinike alebo oddelení,“ doplnila Pavlíková. K zákazu návštev pristúpila aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, ktorá ho zaviedla už 4. júla.
Od 11. júla v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach platia nové opatrenia, ktoré sa zaviedli práve kvôli epidemiologickej situácii. Cieľom nemocnice je ochrániť detských pacientov ale aj personál. Opatrenia sú zatiaľ prijaté až do odvolania. Medzi opatrenia patrí aj vstup zákonných zástupcov vo vymedzených návštevných hodinách, ale iba cez hlavný vchod. Antigénové testovanie je povinné pre všetkých pacientov prichádzajúcich na hospitalizáciu ale rovnako je povinné aj pre: „mamky dochádzajúce na Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny za účelom dojčenia a takisto otcom prichádzajúcim na toto oddelenie ako návšteva,“ uvádza Detská fakultná nemocnica Košice na svojom webe.
Absolútny zákaz návštev platí pre pozitívnych ľudí s ochorením Covid-19, osoby v karanténe ale aj deti. Návštevy sú umožnené v čase od 15:00 do 17:00, len ak sú bez príznakov infekcie. „Dieťa môžu navštíviť zákonní zástupcovia v trvaní max. 2x po 30 minút v priestoroch mimo oddelenia. Návštevy pri lôžku môžu rodičia vykonať po súhlase vedenia kliniky/oddelenia a po Ag teste (realizuje DFN) u kriticky chorých, onkologických a imobilných detí,“ upresňuje nemocnica na záver.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Horskí záchranári v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR a posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zasahovali pri kolapsoch s tragickým koncom.