Pri bývalom koncentračnom tábore v Poľsku sa našiel masový hrob s tisíckami spopolnených obetí
V severnom Poľsku neďaleko niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Soldau objavili masový hrob obsahujúci 17,5 tony ľudského popola. Ako podľa spravodajského webu BBC povedal Tomasz Jankowski z poľského Ústavu národnej pamäti, hrob obsahuje najmenej 8000 obetí.
Predpokladá sa, že telá boli vykopané a spálené pri nacistickej operácii, počas ktorej chceli zamaskovať stopy po vraždách. Nacisti v Soldau vraždili Židov, politických oponentov a členov poľskej elity. Koncentračný tábor bol vybudovaný v roku 1939 na tranzit, internáciu a vyhladzovanie a využíval sa počas nacistickej okupácie.
V Soldau bolo pravdepodobne zabitých až 30-tisíc ľudí. Vedci dúfajú, že vykonajú analýzu DNA pozostatkov, aby zistili viac o obetiach. Medzi Poliakmi, ktorí boli zavraždení, boli príslušníci duchovnej sféry a inteligencia. Archeológovia našli stovky stôp oblečenia, gombíkov a iných predmetov, ale nič hodnotné, čo naznačuje, že obete pred spálením okradli.
>>> Viac foto nájdete v GALÉRII. <<<
Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu povedal, že bola vypracovaná správa, ktorá podrobne uvádza nielen nacistické vojnové zločiny, ale aj výpočty finančných strát, ktoré boli prevedené na súčasné hodnoty. Dodal, že Nemecko spôsobilo poľskému ľudu nesmiernu škodu a nikdy nezaplatilo reparácie. Nemecko uviedlo, že otázka reparácií bola právne uzavretá v 50. rokoch.
Vo vojne zahynulo asi šesť miliónov Poliakov vrátane troch miliónov Židov. Poslanec poľskej nacionalisticko-konzervatívnej vlády v roku 2019 uviedol, že straty by mohli dosiahnuť 850 miliárd dolárov.
Zdroj:(bbc.com/SITA, ab;hb)
Galéria
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.