V roklinách Slovenského raja chcú zautomatizovať systém uzávery roklín v prípade vysokej hladiny vody
Automatizované vodomerné zariadenie v Slovenskom raji už druhý mesiac meria výšku hladiny vody v rokline Suchá Belá. Zatiaľ je v skúšobnej prevádzke, no v budúcnosti by mohlo pomôcť v automatizácii systému uzávery roklín v prípade vysokej hladiny vody v národnom parku. Ako pre agentúru SITA vysvetlil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, takáto uzávera je potrebná kvôli bezpečnosti turistov, ale aj pre to, aby sa nepoškodzovali brehy rokliny zošliapavaním.
Ešte pred umiestnením vodomerného zariadenia museli pracovníci správy národného parku zisťovať stav hladiny vody priamo v teréne. „Bolo potrebné ísť do terénu a v spolupráci s Horskou záchrannou službou a s príslušnou obcou sa dohodnúť na uzávere, ako aj opätovnom otvorení rokliny. Teraz to návštevník uvidí online na webe aj s výstrahou, že voda stúpa a je potrebné sa na uzáveru pripraviť a radšej naplánovať túru nie do rokliny, ale niekde inde do Slovenského raja,“ priblížil Dražil. Okrem toho bude táto informácia aj na nových veľkoplošných obrazovkách o prístupnosti roklín v turistických strediskách Podlesok, Čingov a Dobšinská ľadová jaskyňa.
Zariadenie bude po tohtoročnej skúšobnej prevádzke fungovať automaticky. „Potrebujeme však niekoľko silných búrok, pretože hladinu vody, pri ktorej je potrebné roklinu uzavrieť, musíme nastaviť my. Jednoducho to treba odsledovať,“ dodal riaditeľ správy národného parku. Podľa jeho slov takéto zariadenie postačí v Slovenskom raji len jedno. „Ak sa nedá ísť do Suchej Belej, tak sa nedá ísť ani do ostatných roklín, s výnimkou Kláštorskej a Zejmarskej rokliny, kde sú záplavy veľmi zriedkavé,“ poznamenal.
Aktivitu sa podarilo zrealizovať z projektu Nemeckej nadácie pre životné prostredie (DBU) v úzkej spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Náklady sú podľa Dražila minimálne, a to do 5-tisíc eur.
Zdroj: (SITA, fa;DSe)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.