Poľnohospodári majú poslednú možnosť požiadať o výnimočnú pomoc
Poľnohospodári majú poslednú možnosť pre získanie výnimočnej pomoci. Žiadať môžu do zajtra 20. júla. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) totiž predĺžila lehotu na podanie žiadosti o výnimočnú pomoc pre poľnohospodárov. PPA zatiaľ prijala zhruba 1 600 žiadostí a po ich vyhodnotení pomoc vyplatí do konca septembra tohto roka.
Slovenskí poľnohospodári majú možnosť získať výnimočnú pomoc na zmiernenie dopadov po zvýšení nákladov na produkciu, ktoré sú spôsobené najmä neúmerne rastúcimi cenami hnojív, krmív, palív a energií. Pomoc na prispôsobenie sa pre výrobcov je určená pre žiadateľa, ktorý je podnikateľom v poľnohospodárskej prvovýrobe na Slovensku, a ktorý je chovateľom dojníc, ošípaných alebo bahníc, ktorý má v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat k 30. aprílu evidovaný počet hospodárskych zvierat a v rámci svojho podniku prevádzkuje aspoň jeden chov druhu alebo kategórie hospodárskych zvierat.
Podmienkou tiež je, že v hospodárskom roku, ktorý sa skončil v roku 2021, použil hospodárske hnojivo alebo jeho časť vyprodukované v rámci svojho podniku, vyprodukoval hospodárske hnojivo v rámci svojho podniku, prevádzkoval skladovacie kapacity hospodárskych hnojív, nie je v likvidácii a nemá právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie alebo trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie.
Zdroj: (SITA, it;bfe)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.