Trstené pri Hornáde sa stalo prvou obcou s Dáždnikovou ulicou! Pribudli aj ďalšie dekorácie (FOTO)
V obci Trstené pri Hornáde pribudla opäť nová výzdoba. Obyvatelia obce sa môžu tešiť nádhernej Dáždnikovej ulici, ale aj novým postavičkám, ktoré každého vítajú pri vstupe do obce. V obci okrem dáždnikov a nových postavičiek pribudol aj nadrozmerný uvítací nápis.
“Dáždnikové ulice sú fenoménom v zahraničí už pár rokov a v každom turisticky známom zahraničnom meste sa nejaká dáždniková ulica nachádza. My sme na výlete s manželkou takúto videli v Barcelone alebo Miláne. Na Slovensku viem o Bratislave a Košiciach (Halmiho dvor), kde sú dáždniky nainštalované nad hlavami ľudí,” uviedol starosta obce Trstené pri Hornáde Matej Kočiš. Starosta obce doteraz nepočul o tom, že by sa Dáždniková ulica nachádzala v nejakej obci na Slovensku. Preto sa rozhodli, že budú prví a dáždnikmi nainštalovanými na ulici skrášlili verejný priestor v Trstenom pri Hornáde.
Dáždniková ulica potešila nielen obyvateľov obce, ale aj jej návštevníkov. “Úsmevy na tvárach ľudí, ktorí to uvidia prvýkrát nasvedčujú, že sa to podarilo a sme veľmi milo prekvapení pozitívnymi reakciami Trstenčanov ale aj návštevníkov našej obce. Tešia sa z toho najmenšie detičky, ale aj babky, keď idú do kostola,” uviedol Kočiš a dodal, že pod dáždnikmi zastavuje kopec ľudí, aby si mohli urobiť fotku.
Dáždniky na ulicu nainštalovali s týždenným predstihom pred obecnými slávnosťami, ktoré sa budú konať túto nedeľu (24. 7.). V obci Trstené pri Hornáde sa tieto slávnosti volajú Odpustové slávnosti sv. Anny. Pôvodne chceli dáždniky nechať nainštalované celé leto, avšak tým, že sa nachádzajú na Hlavnej ceste na otvorenom priestranstve, by ich časom poškodil vietor. Z toho dôvodu dáždniky ponechajú ešte pár dní, ale pravdepodobne v priebehu budúceho týždňa ich už dajú dole.
Nové postavičky pri vstupe do obce
Ešte minulý rok pred Veľkou nocou vznikol v obci Trstené pri Hornáde nápad inštalovať pred vstupom do obce slamené postavičky. V tom čase vítali pred vstupom do obce veľkonočné zajačiky. “Postupne sme túto tradíciu rozšírili na každé ročné obdobie a tak sme tu v lete mali tiež macka a včielku, v jeseni strašiaka a tekvicu, v zime snehuliakov a túto jar vítali ľudí baranček a ovečka,” prezradil starosta obce.
Momentálne sú pred vstupom do obce nainštalované slamené postavičky Bači s Tetkou. Prečo a ako vznikol nápad nainštalovať tieto postavičky, prezradil pre redakciu KOŠICE: DNES Matej Kočiš: “Nápad vznikol spontánne, ide o pomenovanie starších ľudí z dediny, ktorým u nás hovoríme Bači a Tetka.” Bači s Tetkou budú pred obcou nainštalované celé leto a na jeseň už pripravujú ďalšie. S prípravou a inštaláciou postavičiek starostovi pomáha jeho tím v zložení jeho manželky Barborky, brata Peťa, rodičov a 3-ročného syna Danka.
Nadrozmerný uvítací nápis
Už dlhšiu dobu mal starostov tím v hlave nápad urobiť na nejakom mieste v obci nadrozmerný názov obce. Dlhšiu dobu hľadali vhodné miesto, ktoré by bolo ľahko dostupné a zároveň by aj vítalo ľudí v obci. Takéto miesto našli na ochrannej hrádzi oproti cyklomostu ponad rieku Hornád v blízkosti športovo-oddychovej zóny.
Nápis by mal byť v obci umiestnený celoročne. Vyrobený je z plechu a je ošetrený farbou. Preto veria, že ho poveternostné vplyvy nijako nepoškodia. “Kopec cyklistov, ktorých k nám prichádzajú po cyklomoste, ale aj bežní návštevníci obce a taktiež domáci sa pri ňom fotia a už dostal aj meno, a to “trstenský holyvúd”,” uviedol Matej Kočiš.
Ak neviete, ako stráviť tieto horúce letné dni, aj táto malebná dedinka neďaleko Košíc môže pribudnúť na vašu turistickú trasu.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.