Čo robiť, ak na dovolenke stratíte všetky doklady?
Dovolenková sezóna je v plnom prúde a súčasťou každej dovolenky je aj balenie. Najdôležitejšou vecou, ktorú musí mať každý dovolenkár, sú DOKLADY. Čo robiť v takom prípade, že všetky doklady v zahraničí stratíte? Viac sa dočítate v článku.
Oblečenie, topánky, kozmetika, plavky, avšak nič nie je dôležitejšie ako mať pri sebe všetky platné a potrebné doklady. Práve preto je naozaj podstatné, aby si každý pred cestovaním skontroloval najmä to najpotrebnejšie, čo si v cudzine určite nekúpite. Do krajín Európskej únie stačí mať platný občiansky preukaz, no do iných krajín je potrebné mať pripravený pas, niekedy aj víza.
V každej krajine buďte ostražití a snažte sa predísť možnosti straty alebo ukradnutiu vašich dokladov. V taškách alebo ruksakoch si doklady dôkladne odkladajte a nevyberajte si miesta, ktoré by mohli byť na prvý pohľad zrejmé. Na preplnených miestach majte svoju batožinu hneď poruke a snažte sa nenosiť ju na chrbte. Jednou z možností je aj využívanie “ľadvinky”, ktorú viete nosiť pred sebou, a tak ju máte vždy na očiach.
Čo robiť v prípade, ak ste stratili všetky doklady?
V prípade, ak ste všetky doklady v zahraničí stratili, je nutné kontaktovať konzulát Slovenskej republiky alebo konzulárne oddelenie veľvyslanectva. Slovenské konzuláty sa však nemusia vyskytovať v každej krajine, a preto je dobré vedieť, že sa môžete obrátiť aj na konzulát hociktorej z členských krajín Európskej únie, no najlepšie je vybrať si konzulát jednej zo susedných krajín.
Po nahlásení straty dostanete doklad o strate alebo odcudzení cestovného dokladu. Tento doklad si uschovajte, pretože ho budete potrebovať aj na Slovensku, kde ho musíte predložiť na orgáne, ktorý daný doklad vydal.
“V prípade straty, krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže veľvyslanectvo SR v danom štáte vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať,” uvádza na svojom webe Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
(VT)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.