Čokoláda ovplyvňuje mozog i zdravie
Konzumácia čokolády má bezpochyby vplyv na našu náladu. Zo štatistík vyplýva, že väčšinu čokolády konzumujeme v zime, čo naznačuje, že ju používame na prekonanie sezónnych výkyvov nálad (zvýšenie serotonínu). Čokoláda tiež podľa niektorých štúdií pomáha zlepšiť kognitívnu výkonnosť, ale niektoré ďalšie štúdie túto výhodu nepotvrdzujú.
Kvalitná čokoláda je jedným z najviac koncentrovaných zdrojov prírodných rastlinných antioxidačných látok, tzv. flavonoidov. Kakaové výrobky preto predstavujú významný podiel príjmu flavonoidov v západných krajinách.
Flavonoidy majú veľmi horkú až zvieravú chuť, čo potvrdia asi všetci, ktorí niekdy ochutnali čokoládu s 99 %. A to je práve dôvod, prečo mnoho výrobcov pridáva do výrobkov cukor a znižuje obsah kakaa – snažia sa pripraviť spotrebiteľsky atraktívnejší, avšak pre naše zdravie oveľa horší produkt.
Potraviny s vysokým obsahom kakaa tiež pomáhajú znižovať krvný tlak, najskôr práve vďaka flavaniodom, pretože môžu zmeniť produkciu zápalových modulátorov a rozširujú krvné cievy v tele, podobne ako omega-3 mastné kyseliny. Na flavonoidy bohatá čokoláda môže znižovať zlý cholesterol (LDL) a zvyšovať dobrý cholesterol (HDL).
Ale aby sme iba nechválili, tak na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že v prípade vyššej konzumácie čokolády (predovšetkým tých mliečnych s menším percentom kakaa) povedie naopak k zvýšeniu váhy a zvýšenému riziku metabolického syndrómu. Čokoláda s nízkym percentom kakaa totiž obsahuje veľké množstvo cukrov a nasýtených tukov.
Foto: TASR
Odporúčané články

Tento jednoduchý a poctivý recept na domácu prípravu perkôv vám ukáže, ako z pár základných surovín vytvoriť lahodné jedlo, ktoré môže byť hlavným chodom aj sladkou večerou. Vonia po masle, škorici a detstve – a chutí presne tak, ako si pamätáte od starkej.

Vyzdvihovanie batožiny po prílete môže priniesť nepríjemné prekvapenie. Ak sa kufor neobjaví na páse, nejde automaticky o jeho stratu. V mnohých prípadoch sa batožina oneskorí v dôsledku prekládky pri prestupe alebo iného logistického zdržania. Spotrebiteľskí poradcovia upozorňujú, že cestujúci majú v takýchto situáciách právo na pomoc aj náhradu nákladov.

Dnes 5. júla si Slovensko každoročne pripomína príchod solúnskych bratov Konštantína (neskôr Cyrila) a Metoda na územie Veľkej Moravy. Ich misia v roku 863 sa stala základom nielen duchovného, ale aj kultúrneho a vzdelanostného rozvoja slovanských národov.