Papierové výmenné lístky na bezplatný PCR test sú minulosťou

Papierové výmenné lístky na bezplatné PCR testovanie ochorenia COVID-19 pre ľudí do 60 rokov sú už minulosťou. Nahrádza ich elektronická verzia. Pri stúpajúcich počtoch pozitívnych pacientov je to značné zjednodušenie procesu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.
Pacient sa podľa Daničovej na mieste odberu preukáže esemeskou alebo emailom, ktorý dostane od NCZI po tom, ako lekár zadá do informačného systému objednávku na PCR odpoved a odošle ju do NCZI. Informácia o výsledku príde pacientovi esemeskou a emailom najneskôr do 96 hodín. “Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu naďalej využiť papierové výmenné lístky,” spresnilo NCZI.
Zároveň s touto novinkou spúšťa NCZI aj samoobslužný Covid-19 portál. Umožňuje zmenu kontaktných údajov, prihlásenie sa na očkovanie, testovanie alebo vygenerovanie Digitálneho COVID-19 preukazu EÚ bez nutnosti kontaktovať Call Centrum NCZI. Na prihlásenie stačí telefónne číslo, rok narodenia a COVID-19-PASS. “Kto si svoj 9-miestny COVID-19-PASS nepamätá, získa ho na Koronavírus | Odoslať COVID-19-PASS (nczisk.sk),” pripomína centrum.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články

Vybavovanie parkovacích kariet a agendy týkajúcej sa daní či komunálneho odpadu môže byť pre Košičanov pohodlnejšie a rýchlejšie.

Najčítanejší regionálny spravodajský portál KOŠICE: DNES rozširuje svoje rady a otvára dvere pre šikovných a zanietených mladých ľudí, ktorí chcú prispieť k informovaniu verejnosti. Aktuálne hľadáme posily na pozície redaktor/redaktorka pre oddelenia politika a región Košice, ako aj moderátor / moderátorka pre tvorbu videí. Ak máte vášeň pre písanie, radi tvoríte obsah alebo vás láka práca pred kamerou, teraz je ten správny čas dať o sebe vedieť!

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.