V uplynulom týždni pribudli ďalšie tri prípady opičích kiahní
V týždni od 25. do 29. júla pribudli na Slovensku tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.
Nakazené osoby sú podľa informácie hlavného hygienika z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi dvomi prípadmi existuje epidemiologická súvislosť. Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Tretia osoba bola v rizikovom kontakte na území Slovenska a vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi.
“Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia. Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať,” uviedol Mikas.
Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. “Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,” dodal hlavný hygienik.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.