Obrovské sucho trápi lesy na celom Slovensku. Listy opadávajú ako na jeseň
Takmer na celkom území Slovenska pretrváva extrémne sucho, pričom kombinácia vysokých teplôt a nedostatku zrážok zapríčinila oslabenie drevín. Národné lesnícke centrum uviedlo, že stromy nemajú dostatok vody pri koreňoch, listy odparili vodu, čo zapríčiňuje, že začali padať, ako na jeseň.
Sucho má za následok aj poruchy vo výžive, stromy netvoria obranné látky proti biotickým škodcom, čo sa prejaví už koncom leta aj v roku 2023 zvýšeným výskytom škodcov. „Poškodené porasty sa nachádzajú na celom území Slovenska. Videli sme zábery z Malých Karpát, ale aj z východného Slovenska (napr. Slanské vrchy). Veľmi zle to vyzerá na strednom Slovensku, zhruba od Banskej Bystrice smerom na juh (Štiavnické vrchy, Javorie, atď.). V okolí Banskej Štiavnice dokonca vyschli studne. V niektorých častiach Slovenska vyschli potoky resp. malé rieky (napr. Bodva),“ uvádza Andrej Kunca, vedúci Odboru ochrany lesa a Lesníckej ochranárskej služby.
Väčšina poškodených stromov má suché listy na vrcholkoch korún alebo sú len zvädnuté, no v strede koruny zatiaľ zelené. Tieto stromy majú šancu na regeneráciu. Ak sa situácia do pár týždňov nezmení, zmeny môžu byť nezvratné. Podobné suchá boli už v minulosti, no rok 2022 je extrémnejší. „Sledujeme, že ako prvá začala odchádzať breza, čo je paradoxné, pretože sa v lesníckych kruhov považuje za odolnú pioniersku drevinu. Ďalej nasleduje buk, lipa, javor, hrab a agát. V týchto dňoch už badať aj oslabenie dubov. Samozrejme trpia aj ihličnaté dreviny. Ich oslabenie sa ešte len prejaví neskôr a budú náchylnejšie pre obsadenie podkôrnym hmyzom, najmä smrek lykožrútom smrekovým,“ vysvetľuje Kunca.
Zdroj: (SITA, kh;kg)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.