PREHĽAD UDALOSTÍ (3. 8.): Od začiatku vojny o svoje byty a domy prišlo 3,5 milióna ľudí
13:25 Loď s ukrajinskou kukuricou prešla kontrolou a môže pokračovať v plavbe
Prvá nákladná loď s obilím, ktorá od začiatku ruskej invázie opustila ukrajinský prístav, môže preplávať prielivom Bospor a pokračovať do Libanonu. Stalo sa tak po tom, ako turecké a ukrajinské úrady skontrolovali a schválili jej náklad. Tím inšpektorov strávil na lodi Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou Sierra Leone, približne 90 minút, zatiaľ čo plavidlo prevážajúce 26-tisíc ton kukurice kotvilo pri pobreží Istanbulu. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany.
Tím tvorili zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN), ktorí loď skontrolovali v súlade s dohodou z 22. júla o vývoze ukrajinského obilia, ako aj ruského obilia a hnojív, cez bezpečné koridory v Čiernom mori. (SITA, ns;qq)
12:14 Zaporižžská jadrová elektráreň „je úplne mimo kontroly“, varuje šéf MAAE
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“. Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.
V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Zaporižžskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou. Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk. V zariadení „bol porušený každý princíp jadrovej bezpečnosti“, vyjadril sa Grossi s tým, že „to, čo je v stávke, je extrémne vážne a extrémne dôležité a nebezpečné“. Vymenoval pritom viacero porušení bezpečnosti elektrárne a dodal, že sa nachádza „v oblasti aktívneho vojnového konfliktu“, v blízkosti územia ovládaného Ruskom. Nie je podľa neho rešpektovaná fyzická integrita elektrárne, pričom spomenul ostreľovanie na začiatku vojny, keď ju obsadili Rusi, a tiež pokračujúce informácie o útokoch v Zaporižžii, z ktorých sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina. Zdroj: (SITA, dm;ns)
2:08 Ruské sily sa neúspešne snažia postúpiť k mestu Bachmut
Ruské sily, ktoré sa v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny snažia pokročiť k mestu Bachmut, nedosiahli významné zisky. Uviedol to generálny štáb ukrajinskej armády v aktualizácii správy o vývoji vojny. Podľa jeho vyjadrenia sa ruskí vojaci pohli k Bachmutu, ale boli zatlačení naspäť. „Ofenzíva, ktorú nepriateľ začal v oblasti obce Berestove, bola neúspešná a ustúpil,“ uviedol generálny štáb. Informuje o tom portál cnn.com.
Ukrajinská armáda dodala, že rovnaká situácia je východne od obcí Semyhirja a Kodema. „Ukrajinskí vojaci spôsobili škody v smeroch na Kodemu a Semyhirju a donútili okupantov ustúpiť,“ konštatovala armáda. Ruské sily sa podľa Kyjeva pokúšali o postup aj smerom k mestu Avdijivka. „Nepriateľ bombardoval Avdijivku. Snažil sa zlepšiť svoju taktickú pozíciu, ale neúspešne a so stratami ustúpil,“ poznamenal ukrajinský generálny štáb. (SITA, ab;dm)
11:18 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok viac ako 2800 osôb
Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok viac ako 2800 osôb. Z toho bolo 694 mužov, 1 549 žien a 594 detí. O dočasné útočisko požiadalo 154 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň viac ako 3 200 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 27 policajtov, 17 hasičov, 70 colníkov, 83 vojakov, 41 dobrovoľníkov a 26 zamestnancov migračného úradu. Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 662-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 88-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 421-tisíc osôb. (SITA, mlu;DSe)
10:46 Od začiatku vojny o svoje byty a domy prišlo 3,5 milióna ľudí
O svoje domy a byty od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prišlo 3,5 milióna obyvateľov krajiny. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany. Rezort dodal, že od začiatku vojny bolo na Ukrajine zničených alebo poškodených najmenej 140-tisíc obytných budov. Rusko pritom opakovane poprelo, že útočí na civilnú infraštruktúru. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA, ab;dm)
9:08 OZ Proti prúdu vydáva knihu ukrajinských rozprávok
Občianske združenie (OZ) Proti prúdu vydáva knihu ukrajinských ľudových rozprávok s názvom Múdry slávik. Jej predaj pomôže predajcom Nota Bene v letnom období s pokrytím stúpajúcich životných nákladov. Kniha je i reakciou na negatívne dopady vojny, ktoré zasiahli najchudobnejších vrátane predajcov Nota Bene. Cena knihy bude päť eur, pričom polovica z predaja bude patriť predajcom. V tlačovej správe to uvádza OZ Proti prúdu. „Kniha ukrajinských rozprávok nám umožní nahliadnuť do kultúry našich susedov, o ktorej mnohí až tak veľa nevieme. Môžeme viac spoznať svet, ktorý je nám v mnohom veľmi blízky a zároveň fascinujúco iný,“ povedala šéfredaktorka Nota Bene Sandra Pazman Tordová. OZ zvyčajne vydáva knihu v zimnom období, no minuloročná je už vypredaná a predajcom kniha chýbala, tak sa OZ rozhodlo vydať ďalšiu už v lete, aby im pomohli v náročnom období.
Krst knihy sa uskutoční 8. augusta v Čitárni v Medickej záhrade. Knihu pokrstí Robo Roth a podujatie bude moderovať Pišta Vandal. Krstu sa zúčastnia aj tvorcovia knihy, prekladateľ Marián Heveši, ilustrátorka Helga Pavelková a grafická dizajnérka Janka Bálik. (SITA, DSe;kl)
8:48 Podľa exkancelára Schrödera chce Kremeľ riešenie vojny na Ukrajine vyjednávaním
Rusko chce podľa bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera dosiahnuť riešenie vojny na Ukrajine vyjednávaním. Schröder, ktorý je priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal, že minulomesačná dohoda o preprave ukrajinského obilia by mohla ponúknuť cestu vpred. „Dobrou správou je to, že Kremeľ chce riešenie dosiahnuté vyjednávaním,” povedal exkancelár pre týždenník Stern a vysielacie spoločnosti RTL a ntv, pričom dodal, že sa minulý týždeň v Moskve stretol s Putinom. „Prvým úspechom je dohoda o obilí, možno by sa to mohlo pomaly rozšíriť na prímerie,” poznamenal. Informuje o tom portál news.sky.com.
Gerhard Schröder však konštatoval, že riešenia kritických problémov, ako je napríklad otázka anektovaného ukrajinského polostrova Krym, zaberú čas. „Možno nie viac ako 99 rokov, ako v prípade Hongkongu, ale v nasledujúcej generácii,” vyjadril sa nemecký exkancelár. (SITA, ab;bn)
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.