Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov na zmeny platieb poistného
Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré si za rok 2021 podali daňové priznanie v riadnej lehote do 31. marca 2022, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške. Lehota na jeho úhradu za júl im uplynie 8. augusta.
Živnostníci by si mali včas upraviť výšku platby a skontrolovať variabilný a špecifický symbol v trvalom bankovom príkaze, aby sa vyhli prípadnému vzniku dlhu a uloženiu penále za omeškanie. V tlačovej správe to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
V júli Sociálna poisťovňa papierovou alebo elektronickou formou informovala 173,8 tisíca SZČO o vzniku, zániku alebo o zmene výšky ich odvodovej povinnosti od 1. júla 2022. Takmer 136-tisíc SZČO dostalo informáciu o zmene vo výške poistného. Väčšina, viac ako 125-tisíc, bude platiť minimálne poistné. Maximálne poistné bude od júla uhrádzať 111 subjektov.
„Povinnosť uhradiť poistné v novej výške za júl 2022 do 8. augusta 2022 sa netýka tých SZČO, ktoré si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženej lehote. Táto skupina SZČO dostane zo Sociálnej poisťovne informáciu o poistnom do 21. októbra 2022 a novo určené poistné prvý raz zaplatia do 8. novembra 2022,” spresnila poisťovňa s tým, že dovtedy platia poistné v rovnakej výške ako doteraz.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.