Turistov v slovenských horách pribúda, horskí záchranári pracujú nepretržite

Horská záchranná služba (HZS) zaznamenáva v slovenských horách oproti roku 2021 nárast turistov, a tým aj zásahov záchranárov. Najčastejšími úrazmi boli v mesiacoch máj, jún, júl tohto roka úrazy dolných a horných končatín. Informuje o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
„Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 je cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), podľa ktorého k najnáročnejším zásahom patria tie, ktoré sú vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne. Zásah a postup záchranárov HZS často komplikovalo aj nepriaznivé búrkové počasie a tma, keďže v takýchto podmienkach prichádza k rýchlemu podchladeniu postihnutých.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že do hôr treba ísť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený, pričom turisti opakujú tie isté vážne pochybenia, ako je individuálny pohyb v horách či nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach. Časté chyby vznikajú aj počas plánovania a nástupu na túru, pretože veľké záchranné akcie horolezcov a turistov sa pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách.
Pre bežných turistov platia podľa rezortu vnútra stále rovnaké zásady – mať dobrú obuv a vybavenie, dostatok tekutín, zohľadniť svoj zdravotný stav a vek pri výbere túr. Pri navigácii v teréne pomôže Aplikácia HZS, treba mať poistenie pre zásah HZS, deti do 18 rokov poistenie pre takýto zásah nemusia mať uzavreté. V neposlednom rade treba mať dobre nabitý mobilný telefón.
HZS tiež upozorňuje na situácie, do ktorých by sa turisti nemali dostávať, no napriek tomu sa opakujú. Sú to najmä búrky, ktoré bývajú v horskom prostredí zvlášť nebezpečné. Operátori HZS sa podľa rezortu vnútra pomerne často stretávajú aj s volajúcimi, ktorí žiadajú o záchranu domácich miláčikov po uviaznutí na rebríkoch alebo uštipnutí hadmi. HZS však upozorňuje, že horskí záchranári sú primárne zdravotníckymi záchranármi a takéto zásahy nevykonávajú.
Zdroj: (SITA, kh;ju)
Odporúčané články

Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!” (podľa organizátorov ide o reakciu na pripravovanú legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorú časť občianskej spoločnosti i odbornej verejnosti kritizuje; vládna koalícia o tomto zákone tvrdí, že jeho cieľom je stransparentniť financovanie mimovládnych organizácií, a že je pripravený v súlade s pravidlami EÚ a s Ruskom nemá nič spoločné – pozn. SITA) sa začalo už tradične o 18:00 v priestore pri Dolnej bráne.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od odhalenia nelegálnej výrobne cigariet po tragédiu na Ťahanovciach. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Na Watsonovej ulici budú v rámci reklamačného konania opravovať výškové nerovnosti, vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia. Ako informovalo mesto Košice, ide o nerovnosti, ktoré sa nachádzajú pri dvoch uličných vpustiach v blízkosti Štadióna.