Slovákom môže hroziť nedostatok palivového dreva
Pri súčasnom dopyte po palivovom dreve a zvyšujúcich sa obmedzeniach od Ministerstva životného prostredia SR a Štátnej ochrany prírody SR je reálne, že bude nedostatok palivového dreva. V tlačovej správe na to upozorňuje Národné lesnícke centrum.
V slovenských lesoch pritom podľa NLC ležia viac ako dva milióny metrov kubických dreva ako dôsledok nespracovania kalamity za posledných 10 rokov, ktoré by v čase energetickej krízy a nedostatku palivového dreva mohli pomôcť.
„Dva milióny metrov kubických dreva ležia a schnú v lese, pričom vytvárajú nebezpečný základ pre vznik lesných požiarov,” tvrdí NLC. Pripúšťa, že tzv. mŕtve drevo ponechané v poraste vytvára vhodné podmienky pre rozvoj biodiverzity. „Je však rozdiel ponechať pár stromov v poraste pre rozvoj biodiverzity, a ponechať rozsiahle plochy zasiahnuté vetrom či podkôrnym hmyzom,” konštatuje. Slovensko je podľa NLC na prvom mieste v Európe v množstve ponechaného mŕtveho dreva na hektár lesa. V poslednom období pritom všeobecne klesá ťažba surového dreva, a to aj pre obmedzenia ochrany prírody a zvyšovanie bezzásahových území v rámci transformácie národných parkov.
Zdroj: SITA, qq;su
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.