Medvede v okolí Košíc! Ako vyzerá momentálna situácia?
Začiatok leta sa v Košiciach na Bankove niesol v znamení prekvapenia v podobe výskytu medveďov. Dva medvede prekvapili obyvateľov Košíc. Aká je teda aktuálna situácia s medveďmi v okolí Košíc? Viac sa dočítate v článku.
Policajná hovorkyňa Lenka Ivanová začiatkom leta poskytla pre KOŠICE: DNES informácie ohľadom výskytu medveďov, na ktorý bola polícia upozornená. Políciou bol rovnako vyrozumený aj lesný hospodár združenia Čermeľ, ktorý úsek monitoroval.
V rámci prevencie a najmä bezpečnosti je dôležité vedieť, ako sa pri strete s medveďom správať. Dôležitá je ostražitosť a obozretnosť. Správanie človeka má často veľký vplyv na to či medveď zaútočí. Pri nečakanom strete, a teda bližšom ako na 100 metrov, sa odporúča pokojne a pomaly zväčšiť vzdialenosť. Nepozerajte sa mu priamo do očí, ak mu nechcete naznačiť znak agresie. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky ubezpečilo občanov, že situácia bude monitorovaná.
O spozorovanie medveďov v okolí Košíc bolo iba jednorazové. “Aktuálne úzko spolupracujeme s našimi strážcami a pracovníkmi Správy Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove, ktorí situáciu monitorujú. Opakované hlásenia o výskyte tejto našej “karpatskej šelmy” sme však nedostali a ani neboli nájdené pobytové znaky, ktoré by nasvedčovali o jeho trvalom výskyte v tejto oblasti,” uviedla pre KOŠICE: DNES Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
Kristína Bocková rovnako apelovala na zbytočný dôvod na paniku práve preto, že medvede majú prirodzene svoje územia s prirodzeným biotopom aj na východe Slovenska, a teda tvoria prirodzenú súčasť živočíšnej ríše. “Naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania: 158 / 112 / 159 / alebo priamo na Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR: +421 903 201 879,” uviedla manažérka zo Štátnej ochrany prírody.
(VT)
Odporúčané články
Volebný rok 2026 bude v Košiciach patriť predovšetkým primátorským voľbám a s nimi aj zvýšenému záujmu verejnosti o to, kto kandiduje, s akým programom a aké výsledky má za sebou. KOŠICE: DNES preto pripravili pre voličov aj kandidátov komplexný volebný servis, ktorého cieľom je priniesť objektívne, vyvážené a overené informácie pre všetkých.
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.
Rezidentské parkovanie sa na sídlisku KVP od 1. marca nezavedie. Poslanci mestského zastupiteľstva svojim hlasovaním vyšli v ústrety petícii 1600 obyvateľov a ďalších nespokojných občanov, ktorí spochybnili pripravenosť mestskej časti spustiť nový systém. Pre tých, ktorí si už rezidentské karty na sídlisku KVP zakúpili, pripravuje Mesto Košice možnosť vrátenia peňazí alebo posunutia začiatku platnosti karty na nový termín.