Aj košické sestry sú proti avizovanej ministerke zdravotníctva
V novej vláde Petra Pellegriniho má post ministerky zdravotníctva obsadiť doterajšia štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská (na snímke). Nahradí Tomáša Druckera, ktorý sa presúva na ministerstvo vnútra. Kalavská však nemá podporu sestier.
Ako prvá sa proti jej menovaniu včera vyslovila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Kalavská dlhodobo nemá ich dôveru a jej pôsobenie v pozícii štátnej tajomníčky nijako neprispelo ani k zlepšeniu stavu slovenského zdravotníctva, ani k postaveniu sestier a pôrodných asistentiek.
Podobný názor má aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek pri UNLP Košice (ZOO SaPA). „Ako sa Kalavská správa k sestrám a ako chce riešiť situáciu v zdravotníctve, či už sa to týka zdravotníckych zamestnancov alebo pacientov, ukázala 1. marca tohto roku,“ hovorí Mária Javornícka zo ZOO SaPA.
[ad][/ad]Košické sestry jej vyčítajú, že vtedy svojvoľne, bez vedomia ministra Druckera, nedala na schválenie novelizáciu nariadenia vlády ohľadom špecializácie sestier. Tým spôsobila, že na 35 oddeleniach v nemocniciach (zo 45) prídu sestry o svoju špecializáciu.
„Vzdelanostne ich týmto degradovala a posunula do inej pozície. Odôvodnila to tým, že komora novelu nepripomienkovala, a tak s ňou asi súhlasila. Čo však nie je pravda, komora pripomienky poslala a nikdy by s takým niečím nesúhlasila. Keď došlo k tomu, že musela priznať svoju chybu, povedala, že takáto požiadavka vzišla od Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. Konkrétne od predstaviteľa oboch asociácií – lekára zo Sveta zdravia, čiže to bola požiadavka Sveta zdravia (patrí do skupiny Penta – pozn. red.). Aj to je jeden z dôvodov, prečo ZOO SaPA nesúhlasí s vymenovaním Andrey Kalavskej za ministerku,“ dodala M. Javornícka.
[article slug=”andrej-kiska-suhlasil-s-pellegriniho-vladou”][/article]Čítajte aj:
- Richard Raši už raz vo vláde bol. Vyčítali mu čerpanie fondov v zdravotníctve
- Peter Pellegrini navrhol za nového ministra vnútra Tomáša Druckera
- Richard Raši odchádza do vlády
- Ani košickí umelci nechceli za ministra kultúry Erika Tomáša
Odporúčané články
Košice sú krásne historické mesto s jedinečnou atmosférou, no v posledných rokoch čoraz viac zápasia s problémom, ktorý mnohých obyvateľov každý deň obťažuje čoraz viac – reklamným smogom. Pri vjazdoch do mesta, na hlavných ťahoch, ale aj v obytných zónach pribúdajú billboardy, reklamné tabule, bannery či rôzne improvizované reklamné konštrukcie. Mnohé z nich sú staré, poškodené alebo esteticky nevhodné. Niektoré sú dokonca umiestnené bez povolenia o čom aj náš portál KOŠICE: DNES v minulosti informoval.
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.