Generálna prokuratúra by mala uviesť dôvody nepodania žaloby na rozpustenie ĽSNS, tvrdí Kolíková
Bolo by dobré, aby generálna prokuratúra (GP SR) zverejnila celkovú analýzu, na základe ktorej dospela k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v reakcii na nepodanie žaloby na rozpustenie strany ĽSNS generálnym prokurátorom. Generálna prokuratúra konštatuje, že politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda, že nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu.
Podľa Kolíkovej je dôležité zverejnenie celkovej analýzy a dôvodov, na základe ktorých sa GP rozhodla nezrušiť stranu ĽSNS, aby bolo zrozumiteľné, prečo sa generálny prokurátor tak rozhodol. „Zovšeobecnenie, publikované generálnou prokuratúrou, bez toho, aby sme poznali celú analýzu, je z tohto pohľadu nezrozumiteľné. Rovnako, ako sú v ňom popísané dôvody, prečo nepodať žalobu, si viem predstaviť aj dôvody, prečo danú žalobu podať. Preto je osobitne kľúčové, aby analýza zo strany generálnej prokuratúry bola riadne zverejnená a mohla byť k nej aj príslušná diskusia,” dodala Kolíková.
Generálna prokuratúra analyzovala podmienky vyplývajúce z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj rozsudku Najvyššieho súdu SR z apríla 2019, ktorým bola zamietnutá žaloba generálneho prokurátora na rozpustenie tejto politickej strany. Uvádza sa to v stanovisku prokuratúry, ktoré poskytol hovorca Dalibor Skladan. Podľa neho prokuratúra zohľadnila, že citovaný rozsudok NS SR predstavuje prekážku „res iudicata”, a preto je možné prihliadať len na skutočnosti, ktoré nastali po jeho právoplatnosti. Na prípadné podozrenia z protiprávneho konania konkrétnych osôb spájaných s predmetnou stranou, o ktorých doposiaľ právoplatne nerozhodli príslušné orgány, nebolo podľa GP SR možné prihliadať a pre prípadné podanie žaloby na rozpustenie politickej strany sú ako dôkazy nepoužiteľné.
Zdroj: (SITA, pma;DSe)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.