Ministerstvo bude každoročne zverejňovať monitorovacie správy o stave zdravotníctva
Inštitút zdravotných analýz (IZA) rezortu zdravotníctva zverejnil aktualizáciu Strategického rámca starostlivosti o zdravie. Pre skvalitnenie zdravotnej starostlivosti sú podľa materiálu nevyhnutné ďalšie reformy a investície. Zároveň je však potrebné pravidelné monitorovanie zdravotníckeho systému, aby sa mohli stanovovať priority pre najbližšie obdobia. Monitorovacie správy nebudú vznikať za zatvorenými dverami. Výsledky bude hodnotiť komisia, v ktorej budú mať zástupcov zdravotníci, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti či pacienti. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
Aktualizácia strategického rámca podľa riaditeľa IZA Mateja Mišíka reaguje na novú situáciu, novovzniknuté stratégie a finančné piliere, ktorými sú predovšetkým Plán obnovy a odolnosti alebo operačný Program Slovensko 2021 – 2027. Plnenie cieľov je dôležité monitorovať. „Pri príprave materiálu sme si zakladali na tom, aby monitoring neprebiehal za zatvorenými dverami rezortu. Práve naopak, chceme, aby na príprave každoročných správ v maximálnej možnej miere participovali naši partneri aj z reálnej praxe,“ povedal Mišík.
Dosiahnuté výsledky tak bude každoročne hodnotiť monitorovacia komisia zložená zo zástupcov pacientskych organizácií, stavovských organizácií pracovníkov v zdravotníctve, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, samospráv, zdravotných poisťovní a ministerstva. Komisia môže podľa potreby navrhovať aj doplnenie opatrení a priorít rezortu. Ministerstvo každoročne zverejní stanovisko komisie a monitorovaciu správu na svojom webe.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.